Nehtová plíseň: Jak ji zničit už v zárodku?

chodidla

Volná letní obuv často odhaluje nepěknou skutečnost. Nehtovou plíseň. Tímto nepříjemným onemocněním trpí zhruba 50 % seniorů, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Boj s ní je během na dlouhou trať, ale úspěšně podchytit ji můžete již v zárodku. Jak?

Nevzhledné houby

Nehtovou plíseň způsobují různé druhy kvasinek a hub, které se v nehtovém lůžku začnou postupně rozrůstat a nehet narušují. Ten začne časem žloutnout, je tuhý a drolí se. To už je ale pokročilé stádium plísně. Začátek je mnohem více nenápadný.

Plíseň se většinou poprvé objeví na palci. Poznáte ji tak, že okraj nehtu mění barvu na žlutou nebo světle hnědou. V tomto případě je třeba okamžitě zasáhnout. Nemusíte však běžet k lékaři. Nejdříve stačí využít to, co máte doma.

plážPláž: foto Pixabay

Slaná voda, slunce a ocet

Všimli jste si, že spousta kožních nemocí se zázračně upraví, když jste u moře? Stejné je to i s plísní. Má sice ráda teplo a vlhko, ale slaná voda spolu s horkým sluncem jsou pro ni mor. Že už se na dovolenou nedostanete? Žádný problém, slanou lázeň si můžete připravit i doma. Stačí vám k tomu cca 5 lžic kuchyňské soli a nádoba s vodou. Nohy ponořte na 20 minut, dobře osušte a nezapomeňte je vystavit sluníčku! Stačí balkon, zahrada anebo třeba koupaliště. Výsledek je zaručen.

nohyNohy: foto Pixabay

Z různých zdrojů jsem se dočetla i jednu babskou radu. Postižený nehet je dobré potírat zředěným octem. Plíseň to sice zahubí, jenže tím riskujete, že se vám nehty začnou ztenčovat a ohýbat. Do narušených nehtů pak může nová infekce udeřit několikanásobnou silou. Proto radši s octem opatrně.

Rozšířená infekce

Pokud slaná lázeň nepomáhá nebo máte pocit, že se plíseň dále šíří, kontaktujte lékaře. Počítejte však s tím, že léčba plísňových onemocnění je dlouhá. Zvlášť u lidí s oslabenou imunitou se plísně objevují opakovaně. Proto se pokuste při léčbě nic nezanedbat.

Zdroj: https://www.poradnaprozdravi.cz/nehtova-plisen

Chodidla: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.