Líbání: projev náklonnosti i procvičení obličejových svalů

Líbání

Když se s někým líbáme, tak tím projevujeme náklonnost, vášeň, někdy také lásku. Líbání samo o sobě je činností, která by nám měla být příjemná. Líbáme se, aniž bychom příliš přemýšleli o tom, jaké to má přínosy. Na polibek totiž obvykle nehledíme z praktické stránky, spíše z té romantické. V ústech se nachází spousta nervových zakončení, která mohou způsobit velké množství chemických reakcí.

Méně kortizolu, více endorfinu

Zajímavým faktem je, že líbání funguje jako jeden z neúčinnějších přirozených léků proti stresu. Líbáním skutečně dochází ke snížení hladiny kortizolu, který známe jako stresový hormon. Oproti tomu hladina endorfinu, který nazýváme hormonem štěstí, roste. Dochází ke zvýšení i dalších hormonů pro naši dobrou náladu – jako je dopamin, serotonin, adrenalin a oxytocin.

Polibek

Foto: Pixabay

Posílení imunity

Při líbání si s partnerem vyměňujete sliny a bakterie, které se v nich nachází. Těchto bakterií je více než 80 milionů. Vzhledem k této skutečnosti dochází při líbání k aktivaci obranného mechanismu našeho těla. Vznikají protilátky, které nás chrání před onemocněními. A ty uplatníte nejen při líbání.

Stimulace krevního oběhu

Líbáním dochází k aktivaci různých chemických reakcí, například k uvolňování adrenalinu. Díky tomu dochází k rozšiřování cév, což se projevuje nižším krevním tlakem a obecně lepším průtokem krve cévami. Také se snižuje množství špatného cholesterolu.

Pro krásný vzhled

Při líbání si procvičujeme asi 30 obličejových svalů. Díky tomu dochází k redukci vrásek a udržení hladké a zářivé pokožky. To je způsobeno také díky zvýšenému průtoku krve. Mimo to líbáním také spalujete své kalorie – za minutu líbání spálíte 3 až 4 kalorie. Pro představu je to asi 500 g tělesného tuku za měsíc, pokud se budete denně líbat třikrát po půlminutě.

Pro klidnou mysl

Líbání je poměrně náročná činnost, na kterou se určitým způsobem musíte soustředit. To ale vede k tomu, že jsme alespoň na chvíli odloučeni od problémů všedního života.

Zdroj: https://www.styl.pl/raporty/raport-szkola-bliskosci/bliskosc/news-dlaczego-warto-sie-calowac,nId,2482921

Foto: Pixabay