Léčba lupénky: Co je mýtus a co pravda?

Mezi velmi nepříjemná kožní onemocnění patří bezesporu lupénka. V současné době se uvádí, že postihuje přibližně od 1 do 3 % celkové populace. Z drtivé většiny se nejedná o nebezpečnou chorobu, nicméně setkání s ní není nijak záviděníhodné. I proto se pokusíme upozornit na některá důležitá fakta, jež s ní přímo souvisejí, a především se zaměříme na mýty, jichž koluje mezi lidmi více, než by bylo ve skutečnosti zapotřebí. V neposlední řadě upozorníme i na možnosti léčby této nemoci.

Základní charakteristika lupénky

Vznik lupénky označované také jako psoriáza je i v současnosti obestřen rouškou tajemství. Nejčastěji se v souvislosti s ní hovoří o autoimunitním onemocnění, které nastává v důsledku metabolismu buněk tvořících pokožku, tedy keratinocytů. Příznaky této kožní nemoci se začnou projevovat zhruba v období od 15. do 25. roku života v podobě více či méně nápadných šupin. Znatelné jsou i puchýře a časem se objevují zánětlivá ložiska. Průběh může mít lupénka dvojí. První spočívá v akutní podobě, kdy po aplikaci léčebných metod příznaky ihned zmizí. U druhého chronického je typické časté střídání aktivní a naopak klidné fáze. Objevit se může na celém těle mimo oblastí, jež jsou vystaveny poněkud vyššímu tlaku. Postihnout bohužel dokáže nejen kůži na končetinách, ale i nehtová lůžka a menší klouby na rukou.

Co vše o lupénce neplatí

Když už jsme lupénku stručně charakterizovali, stojí za to vyvrátit některé mýty. Tím prvním je nakažlivost této nemoci. Jestliže máte lupénku, nehrozí, že byste nakazili druhou osobu. Ač vypadají její projevy jakkoli podobně jiným nakažlivým chorobám, nemusíte mít žádný strach. Další nepravda spočívá v uvádění skutečností hovořících o lupénce jako pouze o kosmetickém problému. Ač to tak nevypadá, jde o onemocnění autoimunitního charakteru, jež napadá i klouby a další části lidského organismu. Stoprocentně za jejím vznikem také nestojí nedostatečná hygiena. Na zhoršení stavu ovšem mohou mít podstatný vliv klasická mýdla mající zásaditý charakter. Doporučována je proto speciální kosmetika. Poslední poměrně známý mýtus, který budeme jmenovat, představuje léčba lupénky. Mnohdy se uvádí, že je kompletně vyléčitelná. Bohužel není. Částečně ji lze eliminovat, nicméně i přes skoro dokonalé odstranění kožních projevů se může kdykoli vrátit.

Jak tedy na lupénku?

V první řadě si můžete pomoci sami, a to dodržováním zásad zdravého životního stylu. Vyvarovat byste se měli alkoholu, kouření a stresu. Optimální je i dávkování vitamínů, z nichž jsou nejvhodnější B1, B2, B6 a kyselina listová. Zapomenout nelze ani na minerální látky, jako jsou zinek, hořčík či vápník. Dále byste měli dbát na dostatečnou hydrataci kůže. Právě léčba suché pokožky je alfou a omegou v boji proti tomuto onemocnění. Výbornou volbou pro precizní ošetření kůže jsou přípravky společnosti Epaderm, které jsou schopny vytvořit dokonalý neviditelný film chránící komplexně pokožku. Použít je lze i při eliminaci atopického ekzému a jiných kožních nemocí.

Epaderm

Zdroj obrázku: epaderm.cz

Zdroj náhledového obrázku: epaderm.cz

 

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.