Stařecká demence

Jaké má příčiny a příznaky stařecká demence

Stařecká demence je bohužel velmi častou záležitostí, se kterou se setkávají starší lidé a jen velmi složitě jejím hrozbám mohou čelit. Jedná se prakticky o poruchu činnosti mozku, která je způsobena chorobnými změnami v jeho struktuře. Za výsledek tohoto poškození jsou považovány některé známé nemoci, mezi které patří Alzheimerova choroba a některé další. V současnosti se projevuje tato nemoc u lidí starších šedesáti let. Dříve ale nezřídka kdy vypukla i mnohem dříve v mladším věku lidí.

Tradiční příznaky demence

Nejčastěji je v souvislosti se stařeckou demencí skloňován termín progresivní deteriorace rozumových schopností. Tento stav bohužel vede k poruchám osobnosti a k nenávratným poškozením paměti. Člověk postižený stařeckou demencí mnohdy nemá správný úsudek a také mu uniká orientace v čase i prostoru. Zapomenout nemůžeme samozřejmě i na poruchy poznávacích schopností a komunikace i se známými lidmi. Nakonec se vše dostává do stádia nesoběstačnosti, kdy lidé již nejsou schopni pozřít jídlo a sami se o sebe postarat.

Existuje léčba demence?

Přesná kompaktní léčba stařecké demence v současnosti bohužel neexistuje. Lékaři podávají nemocným nejčastěji kombinace medikamentů, které se vztahují na nejrůznější nervové faktory, nicméně ne vždy jsou i odborníci úspěšní. Z typických látek jmenujme například propentofylin, případně seligilin.

Komplikace u stařecké demence

Stařecká demence je pochopitelně spjatá s mnoha nepříjemnými riziky a komplikacemi. Mnohdy mohou vést všechny nakumulované poruchy až k celkovému vyčerpání organismu a jeho kolapsu. Typické jsou výkyvy nálad spojené s halucinacemi, paranoidními stavy anebo depresemi, úzkostí a dalšími nepříjemnostmi. Inteligence se také postupně otupuje a mizí v nenávratnu. Člověk se tává apatickým.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. Romana Kotuhova Odpovědět

    Dnes u paní doktorky jsem se dozvěděla, ze mám poruchu kognice, jsem vydesena, protože je mi 43 let, nechci nikomu ublížit ani zůstat někomu na starost, mám 2 nezletilé děti a tak vím, ze tady musím ještě být, nevím co mám dělat, prosím o radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *