Když stres útočí, tělo se brání a zdravotní problémy nenechají na sebe dlouho čekat

Doba je aktuálně poměrně náročná na psychiku i peněženku. Koho by nechala chladným dobíhající pandemie covid-19, probíhající válka na Ukrajině či thriller v podobě k výšinám rostoucí inflace a neustálé zdražování? Není divu, že mnozí lidé propadají úzkostem, a někteří dokonce až k beznaději? Jak se bránit všudypřítomnému dlouhodobému stresu?

Co s organismem dělá krátkodobý stres

Stres, který netrvá dlouho, je pro lidský organismus prospěšný. Tento druh nepohody má příroda zvládnutý, protože tělo na něho dokáže dobře reagovat lepším prokrvením svalů, útlumem činnosti trávicího systému nebo zvýšením hladiny adrenalinu. Když nebezpečí pomine, vrátí se tělo zpět k normálu s bystřejší myslí a odolnějšími cévami. Trvá-li ale stres dlouho, pak se jeho pozitivní účinek mění na škodící.

Permanentní stres tělu ubližuje

Moderní doba je hektická a náročná. Život ve společnosti nutí člověka ke stále větším výkonům. Vysoké nároky klade zaměstnání i rodina. A tak se žije v neustálém stresu, který negativně ovlivňuje spánek i psychické zdraví a fyzickou kondici. Při stresu se uvolňuje do krevního oběhu stresový hormon kortizol, který může za zdravotní problémy – deprese, únavu, nechuť k životu nebo zvýšený krevní tlak. Takto žije až třetina Čechů.

Jak se dlouhodobý stres podepisuje na zdraví

Kvůli stresu mohou začít padat vlasy, přidruží se migrény, nervozita, záchvatovité přejídání nebo naopak nechuť k jídlu, nespavost, bušení srdce či ranní křeče v žaludku. Kdo se nenaučí poslouchat signály svého těla a ve stejném módu pojede další dny a týdny, dočká se leda tak zdravotních potíží se stresem souvisejících.

Fotografie: Pixabay

Je proto třeba si uvědomit, že i dlouhodobý stres má řešení. Přestože si třeba právě v tuto chvíli nemůžete dovolit změnit zaměstnání, tak se lze alespoň naučit meditovat. Není to nic těžkého, pomůže dýchací cvičení. Pravidelným dýcháním je možné se okamžitě dostat ze sympatického stavu do parasympatického, kteru umožňuje relaxaci.

Vyzkoušejte krabicové dýchání

Na dýchání jsou kabrňáci jogíni. Jejich prastará dýchací technika, tzv. sama vritti pranayama, má uplatnění i v dnešní době. Najděte si pro její cvičení klidný kout, v němž nebudete nikým a ničím rušení. Pohodlně se usaďte a začněte provádět dechový cyklus:

  • 4 sekundy plný nádech
  • 4 sekundy zádrž s plným nádechem
  • 4 sekundy plný výdech
  • 4 sekundy výdrž s plným výdechem.

Jeden tento cyklus trvá asi 15 sekund a v čase dvou minu ho stihnete udělat asi sedmkrát. Smysl tohoto cvičení spočívá v odvedení myšlenek na počítání a sledování dech, což vede ke zklidnění těla.

Nechte pracovat i mozek

Odpočinout si potřebuje také vaše centrální nervová soustava v čele s mozkem. Zkuste ho zaměstnat odpočinkovou činností, jakou je třeba malování, vybarvování antistresových omalovánek, sledování oblíbeného pořadu v televizi, čtení knížky, poslouchání hudby. Někomu spíše prospívá pohyb v podobě tance nebo jógy. Když necháte pracovat mozek, tak nepříjemné stavy na chvíli zmizí pryč, čímž dojde k psychické úlevě.

Zdroj: https://www.wn24.cz/sama-vritti-pranayama-pro-snizeni-stresu/; http://www.jaknastres.cz/

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.