Imitace chůze naboso aneb co ještě nevíte o barefoot obuvi

Barefood

Chůze naboso je podle odborníků velice zdravá a pro člověka přirozená. Bohužel ve městech je chůze bez obuvi také nebezpečná. A tak vznikl nový druh obuvi, které se říká barefoot. Cílem této obuvi je co nejvíce napodobit chůzi naboso tak, abychom získali výhody s ní spojené, a zároveň odstranili nebezpečí, která nám při chůzi naboso hrozí. Pro spoustu lidí je tato obuv ještě velkou neznámou, a tak není divu, že kolem ní vzniklo tolik nedorozumění.

Jsou vhodné i do města?

Vzhledem k tomu, že si tuto obuv oblíbili zejména příznivci alternativního způsobu života, začala si spousta lidí myslet, že se hodí jen do přírody. Je pravda, že polní cesty jsou měkčí, než městské chodníky, takže chůze v barefoot obuvi je příjemnější právě v přírodě. Její podrážka je totiž měkčí, takže méně pohlcuje nárazy.

Boty

Foto: Pixabay

Existují i zimní modely?

Ano, existují a vůbec si nezadají s klasickou obuví. Jsou velmi teplé, používají například speciální membránu, merino vlnu nebo hliníkovou fólii, která udrží naše chodidla v teple. Někteří lidé se obávají, že jim vzhledem k úzké podrážce může být zima, není to ale pravda. Navíc jsou barefoot boty udělány tak, že se chodidla lépe prokrvují, což přispívá k teplejším nohám.

Bolí z nich nohy?

Pravdou je, že pokud přejdete na barefood obuv, můžete zpočátku pociťovat bolesti nohou. Ty jsou však jen dočasné. Na obuv je zkrátka nutné si zvyknout. Barefoot obuvBarefoot obuv vás nutí ke správnému držení těla, současně však využívat svaly a šlachy, které k chůzi v klasické obuvi nepotřebujete. Než dojde k jejich posílení, může to pro vás znamenat jisté nepohodlí. Je to obdobné, jako když vyrazíte do tělocvičny – i tvorba svalové hmoty cvičením může bolet.

Jak vybrat správnou velikost obuvi?

Aby byla zachována co největší podobnost s chůzí naboso, jsou barefoot boty konstruovány tak, aby poskytovaly dodatečný prostor pro pohyb prstů. Proto velikost barefoot obuvi nemusí odpovídat velikosti vašich klasických bot. Před nákupem je proto vhodné překreslit si svá chodidla na papír a naměřit, jako mají šířku a délku. Poté přičtěte asi 0,7 až 1,2 cm na délku a 0,2 až 0,5 cm na šířku.

Jsou podrážky méně odolné?

Podrážky barefoot obuvi jsou flexibilní, abyste cítili povrch, po kterém jdete. To však neznamená, že se dají snadno zničit. Vyrábí se z kvalitních materiálů, díky kterým nekloužete ani na mokrém povrchu. Vhodné jsou ke všem účelům, tedy i na sportování. V současné době můžete vybrat barefoot obuv na běh, tenis nebo aerobik. Využít je můžete i na náročnější turistiku.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/nejcastejsi-myty-o-barefoot-botach-hodi-se-jen-do-lesa-a-v-zime-klouzou

Foto: Pixabay