Jakoby „zmačkané“ vidění nepodceňujte. Velmi často se jedná o příznak závažné nemoci sítnice

Jak roky přibývají, počítá člověk s tím, že ostré vidění má propůjčené jen na určitou dobu. Přijde totiž doba, kdy se mu vlivem vyššího věku zrak zhorší a on bude muset sáhnout pro brýlích. Ale co když se objeví zkreslené a pokřivené vidění, které působí „zmačkaně“? Jedná se o varovný signál a ten je třeba brát vážně.

Co je to epiretinální membrána

Velmi důležitou částí oka je sítnice neboli retina. Jedná se o tenkou vnitřní vrstvu, jež snímá a předzpracovává veškeré světelné vjemy, které přicházejí na sítnici prostřednictví čočky. Součástí sítnice je žlutá skvrna tzv. makula a slepá skvrna. Jestliže se na povrchu žluté skvrny vytvoří něco jako škraloup a vidění se stává neostré a jakoby horizontálně posunuté a vertikálně se vlnící, vzniká onemocnění zvané epiretinální membrána (ERM). Mezi rizikové faktory rozvinutí této nemoci patří zejména vyšší věk (okolo 65 let), odchlípení sítnice či diabetická retinopatie.

Foto: Pixabay

Optická koherentní tomografie

„Zmačkané“ vidění je typické i pro věkem podmíněnou degeneraci makuly, makulární díru či jiné choroby žluté skvrny. Proto existují speciální oční vyšetření, jež dokážou jednotlivé nemoci předně identifikovat. Protože vlivem ERM dochází postupně k trvalému poškození sítnice, je třeba co nejdříve začít léčbu. Pro zjištění diagnózy oční lékaři využívají optickou koherentní tomografii. Je to šetrní neinvazivní vyšetření.

Léčba epiretinální membrány

Zatímco na léčbu vyššího tlaku v oku se používají kapky do oka, epiretinální membrána se léčí chirurgickým zákrokem, jemuž se odborně říká vitrektomie. Operace se provádí ambulantně, kdy se odstraní problémy dělající škraloup na povrchu makuly. Není třeba pacienta hospitalizovat. Tímto zákrokem se viditelně zrak zlepší, i když ani operace ho nevrátí na úroveň před vznikem onemocnění. Dobrou zprávou je, že většinou nedochází k recidivě nemoci.

Zdroj info: https://eyewiki.aao.org/Epiretinal_Membrane

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.