Jaké jsou příčiny a řešení chudokrevnosti?

Anémie

 Chudokrevnost je neduh, který může trápit právě vás. Jde o poruchu, kdy není dostatečně krev okysličována a vadné je i složení krve, tedy zejména je problém s množstvím červených krvinek. Takto postižený jedinec je pak malátný, pobledlý, často unavený a častěji se zadýchává i při rutinních aktivitách. Pojďme se podívat na tento neduh zblízka. Jak tuto nemoc vyřešit?

Příčin je celá řada

Příčin takzvané anémie je opravdu mnoho. Od těch, které nejsou vůbec závažné, až po ty zdraví ohrožující. K první skupině patří například špatná strava. To se může týkat například vegetariánů nebo veganů. Pokud má takový člověk špatně složen jídelníček a špatně nahrazuje maso, které nejí, může se u něj chudokrevnost objevit. Maso je totiž zdrojem železa pro tělo, a právě železo má na svědomí mimo jiné tvorbu červených krvinek. Dále se může chudokrevnost dostavovat u leukémie, kdy nádorové buňky zabraňují tvorbě krvinek. Nemusí jít však vždy o takto fatální příčiny. Například chudokrevnost může být také realitou u žen s pravidelně silnou menstruací.

Jak anémii řešit

Pokud vám lékař zjistí chudokrevnost a určí-li jako příčinu nedostatek železa v organismu, stačí užívat tento prvek ve formě různých preparátů a doplňků stravy. Popřípadě pak úpravou jídelníčku, která vyřeší nedostatek železa. U těchto přípravků je důležité, aby jejich aplikace probíhala nalačno. Obvykle lékař asi po třech měsících kontroluje stav pacienta. Další příčinou však může být nedostatek vitamínu B12 nebo popřípadě kyseliny listové. Řešení je podobné jako to výše. Přípravky s jejich obsahem. Pokud však nemůže lékař přijít hned na jasnou příčinu, nejspíše vás pošle na hematologii. Je-li za anémií leukémie nebo poruchy tvorby krvinek, je v některých případech nutná transplantace kostní dřeně. Ta musí vždy pocházet od vytipovaného vhodného dárce.

Na co pamatovat

Pokud se chcete vyvarovat problémům s chudokrevností neboli anémií, určitě byste měli vědět následující informace. Tak například to, že nejúčinnější prevencí této choroby je dobrý jídelníček. Jeho součástí by mělo být maso, protože je základním zdrojem železa pro tělo. Chybí-li maso, může se stát alternativou například vejce. Důležité je však také vstřebávání železa. S tím pomůže dostatek vitamínu C, B12 a E.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.