Vyšetření v těhotenství

Jaká vyšetření v těhotenství je třeba podstoupit

V průběhu těhotenství prochází každá žena některými rutinními vyšetřeními. Vyšetření se provádějí právě proto, aby se zjistilo, že dítě i jsou v pořádku.  Některá vyšetření v těhotenství se provádí při každé návštěvě poradny, jiná v různých stádiích těhotenství.  Některé testy se neprovádí ani automaticky, ale dle zdravotního stavu a rozhodnutí lékaře.

8. – 12 týden těhotenství

Mimo měření tlaku, vážení, vyšetření moči se provádí také krevní testy. Tyto testy určují krevní skupinu, Rh faktor a také výskyt protilátek v krvi. Zjišťuje se žloutenka typu B, syfilis a HIV. Dále se do 10. Týdne provádí kolposkopické vyšetření a cytologické. Mezi 10. A 12. týdnem bývá doporučováno časné genetické vyšetření v těhotenství, to znamená, že v tom stádiu těhotenství není povinné a provádí se u rizikovějších případů nebo u žen nad 35 let.  A jak probíhá časné genetické vyšetření v těhotenství? Provádí se jednak ultrazvukové vyšetření se zamřením na projasnění v oblasti šíje plodu a jednak vyšetření některých hormonů z odběru krve.

16. – 24. týden

V 16. týdnu těhotenství se z odběru krve provádí genetické vyšetření. Jedná se o tzv. triple test, při kterém se sledují 3 hormony. Podle výsledků se pak usuzuje, zda je těhotenství v normě či ne. V případě pozitivního testu je možné výsledkem ještě ověřit amniocentézou, tedy odběrem plodové vody.  Ve 20. týdnu se provádí první ultrazvukový screening a ve 24. týdnu by všechny ženy měly podstoupit tzv. orální glukózový toleranční test. Ten ukáže, jestli žena netrpí těhotenskou cukrovkou.

28. – 40. týden

Neustále se kontroluje tlak, moč a u Rh negativních žen protilátky.  Okolo 32. týdne se provádí druhý ultrazvukový screening. Mezi 35. A 37. Týdnem by každá žena měla podstoupit vyšetření na vyhledávání streptokoka skupina B.  U žen s rizikovým těhotenstvím se provádí ještě kardiotogram a další vyšetření na streptokokové infekce.  Po 40. týdnu se kardiotogram provádí každé 3 dny, častěji se provádí ultrazvuk a další vyšetření k ověření stavu miminka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *