Jak správně odstranit klíště

Už je tu opět sezóna, kdy chodíme do přírody a nezřídka kdy se může stát, že se nám na kůži zachytí klíště. Někdy může být jeho odstraňování bolestivé a nepříjemné, vždy je však třeba dbát na správný postup, aby bylo klíště zcela odstraněno a s ním i riziko nákazy jednou z nemocí, které klíště může přenášet.

Rizikem mohou být i mazlíčci

A nejen v tom smyslu, že právě naši chlupatí přátelé chytí klíště. Mohou ho totiž na své srsti jen přenést k vám do domácnosti. Následně se může přisát na vás. Právě rizikovou skupinou, která je klíšťaty více ohrožena, jsou pejskaři a jiní chovatelé zvířat. Proto je nejlepší radou postup, kdy po každé návštěvě přírody či parku sebe, ale hlavně svého mazlíčka prohlédnete, zda parazita na sobě nenosí.

Používejte ochranné pomůcky

Pokud již najdete na svém těle klíště, musíte jej odstranit. Může vás totiž infikovat klíšťovou encefalitidou či jinými onemocněními. K přesnou takového onemocnění však může dojít i při manipulaci s tímto parazitem při jeho odstraňování. Protože se často k odstranění klíštěte přivolává další osoba, i ta musí být chráněna. Určitě zapomeňte na vyndávání klíštěte holou rukou. Vždy používejte ochranné pomůcky. Základem by měly být rukavice a nástroj k vydělání klíštěte, nejčastěji pinzetu.

Nejlepší je speciální pinzeta na klíšťata

Z hlediska nejlepšího způsobu odstranění klíštěte z pokožky, je nejlepší volbou pinzeta, speciálně určena k odstraňování tohoto parazita. Vždy opatrně manipulujte s klíštětem. Chyťte ho do nástroje, ale nebuďte netrpělivý a agresivní. Mohlo by to vést k tomu, že například odstraníte jen jednu část a druhá v kůži zůstane. Můžete zkusit klasické otáčení, až jej pomalu odstraníte. Všechny pomůcky, které nelze vyhodit, zejména ony kleštičky či pinzetu, byste měli řádně dezinfikovat, stejně jako postižené místo u hostitele klíštěte.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.