Jak se lépe soustředit na učení a u počítače

Práce na PC

Řadíte se mezi věčné prokrastinátory? Pokud nejste schopni se odhodlat k práci či učení, a neustále odkládáte povinnosti, je na čase to jednou provždy změnit. Vyzkoušejte našich účinných 10 tipů pro lepší koncentraci.

1. Plánujte

Rozdělení času je pro dobré soustředění klíčové. Naplánujte si své dny do časových bloků a ty se snažte striktně dodržovat. Stanovte si, kdy se budete jen učit/pracovat, kdy se budete věnovat sociálním sítím, kdy budete odpovídat na maily nebo komunikovat s kolegy. Časové bloky by neměly být příliš dlouhé, déle jak 40 minut v kuse se plně koncentrovat nejspíš nezvládnete. Nezapomeňte do plánu zahrnout pauzy, krátké na kávu i dlouhé na oběd.

2. Sepište si úkoly

Před každým pracovním nebo učícím dnem si vytvořte to-do list. Nejjednodušší metoda „tužka a papír“ je zároveň tou nejefektivnější. Sepište si všechny úkoly, co potřebujete daný den stihnout, seřaďte je podle priority. Pokud máte úkoly, do kterých se vám nechce, naplánujte si je na první místa listu. Po ránu jste nejvíc svěží, a když ty nepříjemné věci vyřešíte brzy, zbytek dne budete více v klidu. To-do listy jsou účinné zejména proto, že škrtání hotových úkolů je velmi uspokojivý pocit. Takže pište a škrtejte!

3. Dbejte na ergonomii pracovního místa

Lepšímu soustředění rozhodně nepomůžou bolesti zad nebo končetin, proto je nutné dbát na zdravé pracovní prostředí. Skvělým tipem je střídání práce v sedě a ve stoje – nejen, že se budete lépe koncentrovat, ale práce ve stoje navíc pomáhá předcházet mnoha nemocem. Pořiďte si polohovací stůlpolohovací stůl, díky kterému si budete moct nastavit výšku pracovní desky dle aktuální potřeby.

4. Zbavte se rušivých elementů

V tomto bodě jde v dnešní době především o sociální sítě. V době učících/pracovních bloků si dejte telefon do režimu letadla, nebo alespoň vypněte notifikace. Věřte, že za těch 40 minut vám na instagramu nic neuteče.

Sociální sítě

Sociální sítě: Foto Pixabay

5. Ukliďte si

Ať už jste v kanceláři nebo doma v obývacím pokoji, mějte kolem sebe pořádek. Nepořádek vás podvědomě bude štvát a je velice jednoduché od práce či učeníučení odběhnout. Zrovna doprala pračkapračka, domyla myčka, je potřeba vyluxovat nebo utřít prach. V uklizeném prostředí se vám to nestane. Stejně tak dbejte i na pořádek a uspořádání pracovního stolu.

6. Procvičujte mozek

Nenechte svůj mozek zakrnět, pravidelně ho procvičujte. Způsobů je mnoho – čtení knížek, hra na hudební nástroje, vědomostní hry, skládání puzzle nebo třeba luštění křížovek. Věnujte takové aktivitě alespoň 15 minut denně a uvidíte, že se vám zlepší schopnost koncentrace.

7. Nepodceňujte spánek

Dostatek spánku je pro fungování lidského organismu nezbytný, a přesto ho mnoho lidí podceňuje. Známé rčení „vyspím se až v hrobě“ tedy vymažte z paměti. Nedostatek spánku je zabijákem koncentrace a v dlouhodobém horizontu je životu nebezpečný. Vědomosti se do mozku ukládají právě během spánku, takže při dodržování zásad spánkové hygieny vám učení půjde skoro samo.

Základní pravidla:

  • Uléhejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
  • Vyhněte se konzumaci modrého světla (obrazovky počítačů, telefonů a televizorů) 90 minut před spánkem.
  • Po poledni už nepijte kávu.
  • Vynechejte těžká jídla před spaním.
  • Nepijte alkohol a nekuřte.
  • V posteli nepracujte a nejezte.
  • Ložnici před spánkem pořádně vyvětrejte, udržujte teplotu 18–20º C.

Spánek

Spánek: Foto Pixabay

8. Uzpůsobte stravu a pitný režim

Vyvážená strava pomáhá nejen našemu fyzickému zdraví, ale i tomu mentálnímu. Pro dobré soustředění je vhodné omezit jednoduchý cukr, průmyslově zpracované a tučné potraviny. Mezi potraviny, které naopak koncentraci podporují patří špenát, brokolice, borůvky, tučné ryby, vajíčka, slunečnicová semínka nebo vysokoprocentní hořká čokoláda. Stejně tak důležité je i dodržování dostatečného pitného režimu. Ideálním nápojem je čistá voda, příležitostně doplněná o bylinné čaje či minerální vody. Potřebný denní příjem tekutin se liší člověk od člověka, obecně se však doporučuje vypít 20-40 ml na 1 kg tělesné váhy.

9. Vsaďte na bylinky

Když dojde na situaci, že všechny osvědčené triky selžou, je na čase sáhnout po přírodních povzbuzovačích. Nejen, že povzbudíte mozek, ale také eliminujete nadměrný stresnadměrný stres. Většina lidí sahá po kávě, což je logické, protože obsahuje kofein, který poskytne rychlý stimul, ale pouze na krátkou dobu. Lepším řešením jsou bylinky. Po kterých sáhnout?

  • Guarana v podobě čaje nebo různých nápojů.
  • Ginkgo biloba ve formě tablet nebo čaje.
  • Ženšen ve formě tablet, odvarů nebo čajů.
  • Brahmi v podobě koření, čajů nebo v kapslích.

10. Hýbejte se

Do volného času zařaďte co nejvíce pohybových aktivit, nejlépe na čerstvém vzduchu. Díky endorfinům budete mít lepší náladu i sílu na učení nebo práci. A pokud nejste zrovna milovník sportu, choďte alespoň na pravidelné procházky do přírody.

Práce na PC: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.