Jablečný ocet je zdraví prospěšný. Přehánět to s ním ale nelze

Jablečný ocet

Existují zdroje, které doporučují konzumovat jablečný ocet každý den. Jedná se totiž o fermentovanou potravinu, která může mít mnohé příznivé zdravotní účinky. Slibuje dokonce pomoc při hubnutí. Jablečný ocet může regulovat hladinu cukru v krvi a snížit hladinu cholesterolu, pročišťuje organismus, podporuje střední mikroflóru a mnohé další. Bohužel jeho nadměrné použití může mít také nebezpečné zdravotní účinky.

Jablečný ocet – bezpečná konzumace

Pokud i přes rizika chcete jablečný ocet dále používat, zaměřte se na to, abyste jedli přiměřené množství. V první řadě nekonzumujte jablečný ocet samotný. Zřeďte jej vodou – začněte jednou lžičkou zředěnou v 240 ml vody. Postupně můžete množství octa zvýšit až na jednu lžíci. Vzhledem k tomu, že jeho kalorická hodnota je zanedbatelná, můžete jej používat do různých pokrmů, aniž byste tloustli.

Sud

Foto: Pixabay

Žaludeční problémy

Jablečný ocet může v první řadě způsobit žaludeční potíže. Je totiž kyselý, takže zejména osoby trpící častými žaludečními obtížemi mohou při jeho konzumaci trpět. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny můžete také zaznamenat změnu ve stolici. Při správném množství octa bude stolice zdravá – většího objemu, správné konzistence a navíc dojde k podpoře růstu dobrých bakterií ve střevě. Pokud ale bude octa příliš mnoho, můžete se potýkat s průjmy.

Zdraví ledvin

Jablečný ocet je kyselý, takže může porušit zdraví vašich ledvin. Lidé s onemocněním ledvin by se konzumace měli raději vzdát.

Nadýmání

V jablečném octu je vláknina, která zpomaluje vyprazdňování žaludku. Díky tomu se na jednu stranu cítíte sytější, což vám může pomoci při hubnutí. Avšak na straně druhé může vzniknout též nadýmání či dokonce nevolnost. Mezi lepší zdroje vlákniny patří ovoce a zelenina.

Zubní sklovina

Strava s vysokým obsahem kyselých potravin může poškodit zubní skloviny. Jakmile k tomuto druhu poškození dojde, už se to samo nespraví. Jediným způsobem léčby je návštěva zubního lékaře, která se může značně prodražit.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/g19732667/apple-cider-vinegar-diet-side-effects/

https://www.lekarna.cz/clanek/jablecny-ocet-vedeli-jste-co-vsechno-umi/

https://www.uchicagomedicine.org/forefront/health-and-wellness-articles/debunking-the-health-benefits-of-apple-cider-vinegar

Foto: Pixabay