Inkontinence u dospělých: problém žen ve zralém věku

Pánevní dno

Inkontinence je problém, který postihuje asi 10 % populace. Z tohoto množství tvoří naprostou většinu ženy, které si prošly těhotenstvím a porodem. Tyto stavy totiž namáhají svalstvo pánevního dna, které je důležité pro udržení moči v měchýři. Těhotenstvím i porodem mohlo dojít k oslabení svalstva, takže problém s inkontinencí se může objevit i u žen těsně po porodu. Nejčastěji se ale týká žen ve zralém věku (od 50 let). Lidé s nadváhou mají větší pravděpodobnost vzniku inkontinence.

Další příčiny inkontinence

Kromě již zmíněného namáhání svalů pánevního dna v důsledku těhotenství a porodu existují ale také další příčiny vzniku tohoto problému. Můžeme je rozdělit do několika skupin:

  • Stresová – jedná se o vyloučení moči v důsledku kýchnutí, smíchu, cvičení nebo zvedání těžkých břemen. Nejčastějšími pacientkami jsou ženy, které rodily, nebo kuřáci. Řešením může být chirurgický zákrok.
  • Urgentní – člověk náhle pocítí potřebu čůrat, přitom jeho močový měchýř nemusí být plný. Typická je při infekci močových cest nebo při zvětšené prostatě. Léčbu může nabídnout urolog.
  • Plný močový měchýř – vzhledem k defektům močové trubice nebo při zvětšené prostatě nebo nedostatečné relaxaci svalů pánevního dna. Jedná se o nesprávný mechanismus vyprazdňování močového měchýře.
  • Reflexní – vyskytuje se při onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Léčba není jednoduchá.

Plínka

Foto: Pixabay

Možná léčba inkontinence

Léčba může spočívat v odstranění příčin, pokud to je možné. Účinné jsou Kegelovy cviky, které jsou určeny na posílení pánevního dna. V tomto případě člověk zatne svalstvo pánevního dna na 10 vteřin a poté povolí. Toto opakuje několikrát po sobě. Čím silnější jsou svaly, tím větší kontrolu nad močovým měchýřem bude daná osoba mít. Dostupná je také farmakoterapie a laseroterapie, která může upravit postavení močové trubice.

Odstranění nepříjemností

Unikající moč může způsobit znečištění oblečení a nepříjemný zápach. Samozřejmě je to pro danou osobu trapné. Aby mohla vyrazit do společnosti a ochránit se před touto situací, jsou dostupné pomůcky, jako jsou inkontinenční vložky nebo kalhotkyinkontinenční vložky nebo kalhotky. Pohlcují pach i tekutinu, aniž by někdo věděl, že je má postižená osoba na sobě. Moč může podráždit pokožku v okolí genitálií. S těmito problémy si umí poradit krémy na opruzeniny, které se používají pro miminka nosící pleny.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/co-robic-gdy-dotyka-nas-nietrzymanie-moczu-u-doroslych/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5625577/

Foto: Pixabay