Infračervená nebo tradiční sauna? Není to jen forma relaxace

Sauna

Sauna je způsobem, jak si můžeme odpočinout, strávit čas sami se sebou a relaxovat. Prospěšná je nejenom pro ducha, ale také pro naše tělo. Tak například napomáhá jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a podporuje také imunitní funkce. Na výběr máte z několika druhů. Nyní srovnáme infračervenou saunu s tou tradiční. Mezi nimi je totiž obrovský rozdíl, který byste měli znát.

Infračervená sauna

Jedná se o formu tepelné terapie, která funguje při nižší teplotě, než tradiční sauna. Infračervené světlo totiž ohřívá přímo lidské tělo, aniž by ohřívala zbytek místnosti. Přínosy, které má infračervená sauna jsou velmi podobné těm, které získáte i z tradiční sauny. Účinky infračervené sauny by ale měly být intenzívnější, protože světlo z nich se dostane do těla hlouběji a rychleji. To také může vést k lepšímu zbavení se toxinů z těla.

Sauna

Foto: Pexels

Tradiční sauna

I tentokrát se jedná o formu tepelné terapie, při které se nejprve ohřívá vzduch v místnosti a až následně lidské tělo. Hlavním materiálem na jejich výrobu jsou dřevo či kameny, které jsou vyhřívány ohněm, plynem nebo elektřinou. V některých může být suchý vzduch, ale existují i takové, které mají vyšší vlhkost vzduchu. Tradiční sauna je označovaná jako finská, protože právě v této zemi mají sauny dlouholetou tradici.

Zdravotní přínosy sauny

Přínosy se většinou týkají zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Pravidelným saunováním můžete dosáhnout snížení krevního tlaku, ale také zánětů v těle a zlepšení arteriálních problémů. Kromě toho vám sauna může přinést i lepší spánek a správné funkce imunitního systému. Do sauny byste neměli chodit v případě, že už jste nachlazení nebo nemocní, ale v okamžiku, kdy jste zdraví. Saunování může pomoci snížit bolestivost, například v případě zotavení svalů po zranění nebo zvýšené fyzické zátěži.

Sauna a její výběr

Vzhledem k tomu, že zdravotní účinky obou druhů jsou podobné, můžete vybírat v závislosti svých preferencích. Ten, kdo má rád větší teplo, může jít do klasické sauny. Pokud vám horké prostředí v těchto saunách vadí, je pro vás lepší infračervená sauna. Je důležité nebýt v sauně příliš dlouho, protože pak hrozí dehydratace organismu. Do sauny by neměly chodit těhotné ženy, nebo lidé s některými zdravotními stavy.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/infrared-vs-traditional-sauna

https://www.marimex.cz/poradna-finske-sauny-jaky-je-rozdil-mezi-finskou-saunou-a-infrasaunou/

https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(18)30275-1/fulltext

Foto: Pexels