Hubnutí po těhotenství: dostaňte se na předporodní váhu

Dásně

Nehlídali jste se v těhotenství v jídle? Anebo vás sužovaly těhotenské chutě? Výsledkem je několik kilogramů navíc, které vám po porodu zůstaly. Nepouštějte se do drastických (nárazových) diet, protože energii potřebujete na tvorbu mateřského mléka. Zkuste spíše nahradit nezdravé potraviny za zdravé a vzdát se jednoduchých cukrů (čokoláda, cukrovinky, sladkosti apod.).

Co zpomaluje hubnutí po těhotenství?

Než se pustíte do plnohodnotného hubnutí, vězte, že na vás čeká hned několik faktorů, které vás budou omezovat.

  1. Nedostatek spánku. S novorozencem se v prvních týdnech nevyspíte tak, jak je pro ideální hubnutí potřeba.
  2. Kojení. Nemůžete příliš omezit svůj jídelníček, aby nedošlo k narušení procesu laktace. Navíc spoustu čerstvého ovoce i zeleniny budete muset ze svého jídelníčku dočasně vynechat, aby vaše miminko netrpělo na „prdíky“.
  3. Nový režim. Nemáte už tolik času sama pro sebe. Pokud je miminko náročné, nebudete mít čas plánovat si jídelníček dopředu, takže se nakonec spokojíte s „rychlým“ jídlem, které nemusí být nejzdravější.
  4. Na vaření není čas. Zejména první dny a týdny po narození miminka jsou natolik náročné, že nemusíte stíhat vařit. V takovém případě se můžete rozhodnout koupit si již hotové jídlo. To je ale plné tuků a sacharidů, takže vaše snahy o hubnutí ničí.

Dítě

Foto: Pixabay

Co pomáhá při hubnutí po těhotenství?

Pokud jsme řekli, že kojení je proti hubnutí, není to tak úplně pravda. Tím, že budete kojit své dítě, spálíte další kalorie. Uvádí se, že až 500 kalorií navíc spálíte při kojení. Chování miminka můžete pojmout jako příležitost ke cvičení. Houpejte miminko na rukou, běžte s ním do podřepu, podívejte se na cviky při počárkování.

Menší porce

Stejně jako u klasické diety můžete zvolit menší porce ve větších množství v průběhu celého dne. Místo tří velkých jídel (snídaně, oběd, večeře) rozdělte svou celodenní stravu na pět až šest menších porcí. Vaše jídlo by se mělo skládat z prospěšných živin. Do svého jídelníčku zahrňte omega-3, mastné kyseliny, vápník, bílkoviny a vlákninu. Konkrétně může jít o taková jídla, jako je loso, tuňák, libové maso, drůbeží maso, jogurty, celozrnné potraviny. Pokud nekojíte, nebo je vaše dítě starší 5 měsíců (netrpí na „prdíky“), můžete zahrnout také vejce a luštěniny.

Svačina po ruce

Jako kojící matka můžete pociťovat náhlý příval hladu. Je proto dobré mít po ruce vždy něco zdravého na svačinu. Vhodné jsou například ořechy, ovoce, jogurty a další mléčné výrobky. Z mléčných výrobků si vybírejte ty neslazené a ne v light variantě. Bílé jogurty a jogurtové nápoje můžete doma dochutit ovocem a ořechy. Nekupujte si čokoládové tyčinky, ať je nemáte po ruce, když vás přepadne hlad.

Zdroj:

https://www.practo.com/healthfeed/20-effective-tips-to-lose-weight-after-pregnancy-41655/post

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000586.htm

Foto: Pixabay