Hmyz stravou budoucnosti. Co je třeba vědět

Mouční červi

Potemník moučný (Tenebrio molitor) čili moučný červ byl uznán jako bezpečný pro lidskou konzumaci. Od té doby se pojídání hmyzu stalo velmi oblíbeným tématem. Ačkoli se nejedná o žádnou novinku (v zemích mimo EU byl hmyz již dávno pochoutkou), evropské země dostaly souhlas k uvedení na trh teprve v roce 2021. Pokud si netroufáte na konzumaci celého hmyzu, můžete si zakoupit produkty, jako je například cvrččí mouka. Ta může vaše pokrmy obohatit velmi nenápadně.

Nutriční hodnota hmyzu

Proč jsou někteří lidé z konzumace hmyzu tolik nadšení? Jednotlivé nutriční hodnoty se mohou druh od druhu hmyzu lišit, nicméně se uvádí, že obsahují až 60 % bílkovin. Mimo to jsou dobrým zdrojem železa – obsahují ho dokonce více, než odpovídající množství kuřecího či vepřového masa. Tuk, obsažený v hmyzu, je složen zejména z nenasycených mastných kyselin. Hmyz poslouží také jako zdroj vitamínu B, vápníku, zinku, mědi a hořčíku. Jednotlivé nutriční údaje mohou být odlišné také v rámci jednoho druhu hmyzu, v závislosti na tom, v jakém stádiu vývoje je a co sloužilo jako jeho potrava.

Jedlý hmyz

Foto: Pixabay

Jedlé druhy hmyzu

Mezi nejoblíbenější jedlý hmyz patří Tenebrio molitor, čili poteník moučný (moučný červ) a Acheta domesticus, což je cvrček domácí, který je na množství bílkovin ještě o něco bohatší. Oba dva druhy můžete nalézt v proteinových tyčinkách nebo jiných pokrmech, které obsahují velké množství bílkovin. Uvádí se, že mouční červy mají lehce oříškovou chuť, cvrčci jsou zase křupavější – někomu připomínají popcorn. Často je můžete zakoupit namíchané s různým kořením, v čokoládě atd.

Hmyz a ochrana životního prostředí

Chov hmyzu vyžaduje ve srovnání s masem mnohem méně zdrojů. Hmyz je možné chovat na až třináctkrát menším množství půdy než odpovídající množství masa. Taktéž vyžaduje mnohem menší spotřebu vody – a to až pětkrát, než je běžné u hospodářských zvířat. I to má za následek menší degradaci životního prostředí. Někteří lidé si uvědomují, jak je masný chov náročný na životní prostředí, což je důvod, proč existuje tolik vegetariánů či flexitariánů.

Nechuť na hmyz

Existují lidé, kterým náboženství nedovoluje jíst hmyz, ale také tací, kteří by jej pro odpor do úst nevložili. Podle odborníků na chov jedlého hmyzu jde ale jen o zvyk. Ideální by bylo, kdybychom se jedlý hmyz učili pojídat již od dětství. Pokud toužíte po konzumaci hmyzu, ale jednoduše vám vadí jíst celý hmyz, můžete zvolit mouku, která se z hmyzu vyrábí. Takto si můžete připravit tyčinky nebo krekry, které sice obsahují hmyz, ale vy jej nevidíte a ani necítíte. Hmyzí mouku můžete přidat do jakéhokoli těsta.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/owady-jadalne-urszula-nizio-foodbugs/

Foto: Pixabay