Co vám pomůže zlepšit metabolismus a urychlí hubnutí, abyste se v létě u moře mohli dmout pýchou se svou sexy postavou

Tíží vás kilogramy navíc? Pravdou je, že přes zimu hodně lidí přibere, aby se pak na jaře trápili s hubnutím do plavek. Ne každý to stihne včas, takže se na plovárnách i plážích u moře setkáte s jedinci, jejichž postava má do dokonalosti hodně daleko. K hubnutí potřebujete tzv. kalorický deficit, pohyb a možná i rychlejší metabolismus. Co vám ho pomůže nastartovat?

Jak učinit svůj metabolismus rychlejším

Zapomeňte na nějaké zázračné pilulky, které slibují, že když budete v klidu sedět a jíst je, tak zhubnete. Možná tak vaše peněženka zaznamená nějaký ten úbytek (financí), ale to bude tak asi všechno. K vysněné hmotnosti vede trnitá cesta, někdy je dlážděná odříkáním a přísností k sama sobě a hlavně vytrvalostí. Když potřebujete zhubnout, měli byste se snažit zrychlit svůj metabolismus.

Obecně se doporučuje jíst více kvalitních bílkovin, kterými uděláte radost svalům, zasytíte se a také spálíte nejvíce energie při jejich trávení. Ruku v ruce by měly jít s bílkovinami i sacharidy, nebo jejich metabolismus umožňuje v krátkém časovém období vydat větší množství energie. V praxi to znamená, že si k jablku vezmete kvalitní bílý jogurt, k pečivu šunku a tvrdý sýr.

Potraviny, jež metabolismus urychlují

K potravinám, které se podílejí na rychlejším metabolismu patří například avokádo. Obsahuje zdravé nenasycené tuky, hodně sytí a je pravděpodobné, že se pak nebude přejídat. Navíc pomazánka z něho připravená dobře chutná. Stejně prospějí i vajíčka, která je plná bílkovin a vitamínů skupiny B, které metabolismus zrychlují.

Do jídelníčku pravidelně zařazujte hnědou rýži, pohanku, bulgur, ovesné vločky, jež obsahují vysoký podíl vlákniny. Vašemu trávení prospěje brukvovitá zelenina, jako zelí, brokolice, rukola, květák, bohatá na vitamíny skupiny B a C a vápník. Opět má zrychlující efekt na metabolismus. Výborné jsou i luštěniny nebo tempeh jako náhrada živočišných bílkovin. Díky obsahu aminokyselin pomáhají zejména fazole zachovávat svalovou hmotu.

Foto: Pixabay

Nezapomeňte na doplňování tekutin

Z těla je třeba odvádět škodlivé toxiny a buňky zásobovat vodu. Pravidelné pití obyčejné vody podpoří i váš metabolismus. Pití půl litru vody zvýší rychlost metabolismu o 30 procent, jak říká jeden z výzkumů na toto téma. Vypití dvou litrů vody denně by mohlo zvýšit energetický výdej asi o 400 kJ. Oplatí se tedy pitný režim dodržovat. Znamená to ale dát přednost čisté vodě bez sladidel.

Zdroje info: https://www.fitness.com/en/articles/7-foods-that-can-boost-your-metabolism-and-aid-weight-loss; https://aktin.cz/10-jednoduchych-zpusobu-jak-zrychlit-metabolismus-a-snadneji-hubnout

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-truth-about-metabolism

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.