Hikikomori aneb když jste odtrženi od reálného světa a žijete si v tom svém

V souvislosti s pandemií covid-19 se stále častěji i v českém prostředí setkáváme s tím, že mnozí jedinci dávají přednost pouze své společnosti před tím, aby se osobně setkávali s druhými lidmi. Tento stav vystihuje japonský výraz hikikomori, což znamená „odtrhnutí se“. Původně se totiž tento životní styl objevoval jen v Japonsku. Stále častěji se s ním ale setkáváme kdekoliv jinde ve světě, naši republiku nevyjímaje.

Touha být jen doma mezi známými čtyřmi stěnami

Jak vypadá průměrný hikikomori člověk? Je většinou mladistvý až mladý, obvykle ještě žije ve společné domácnosti spolu se svými rodiči, kde obývá svůj pokoj. Z něho prakticky nevychází a veškerý volný čas tráví na internetu nebo aktivitami, ke kterým nepotřebuje přítomnost dalších lidí. Může to být i sledování televize nebo četba knížek. A pochopitelně i hraní počítačových her. Nepřipomíná vám to? Ano, pokud myslíte na netolismus, tedy závislost na internetu, tak hikikomori má k tomuto hodně blízko.

Foto: Pixabay

Proč hikikomori vzniklo

Pro japonské mladé lidi je mnohdy velmi složité obstát ve společnosti, která je tolik zaměřená na úspěch. Na lidi jsou kladené vysoké nároky, jež ne každý dokáže naplnit. A  na obranu před tímto faktem se člověk začne stahovat do sebe a svého světa. Někteří jedinci takto prožijí i roky, minimálně alespoň půl roku. Fenomén hikikomori poprvé popsal japonský psycholog Tamaki Saitó. Nejedná se pouze o japonský problém. Syndromem hikikomori trpí lidé po celém světě.

Je to duševní nemoc, nebo není?

Psychiatři bádají, jestli hikikomori považovat za psychické onemocnění, či nikoliv. Pravdou je, že souvisí se společenskými změnami, kterými aktuálně svět prochází. Syndrom odtržení byl popsán i v České republice, oficiální data ale známá nejsou. Je pravděpodobné, že bývá zaměněn za Aspergův syndrom, autismus nebo poruchy osobnosti.

Spouštěčem může být závislý typ osobnosti, sklony k introverzi, poruchy v mezilidských vztazích (šikana) i problematické období dospívání, kdy jsou mladiství často v opozici proti dospělým. Je také pravděpodobné, že procento takových patologických jevů bude narůstat. Pandemie covid-19 tomu k tomu nemalou měrou přispěla.

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/cyril-hoschl-hikikomori-neni-japonsky-fenomen-v-extremni-socialni-izolaci-ziji-8677668

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.