Pokožka

Funkce orgánů podle denní doby: jak naše tělo pracuje

Naše tělo funguje jako dobře namazaný stroj – a ještě lépe. Ačkoli je samozřejmé, že orgány fungují nepřetržitě po celý den, aby zajišťovali funkce, jako je dýchání nebo třeba trávení, existuje denní doba, ve které zahajují svoji „údržbu“. A tělo to má vymyšleno opravdu chytře – čistí se jeden orgán za druhým. Jako první zahajují svou funkci plíce.

Plíce: 3:00 až 5:00

V tomto časovém úseku dochází k uvolňování veškerého odpadu, který plíce za den nashromáždily. Právě v tuto dobu je možné, že zaznamenáváte kašel více, než častěji. Většina zdravých lidí ale toto období prospí. Pokud často kašlete i v průběhu dne, zřejmě bude zapotřebí změnit některé návyky (kouření, vystavování se zdrojům znečištění vzduchu, změna stravy, více pohybu atd.).

Tlusté střevo: 5:00 až 7:00

Dále nastupuje tlusté střevo – to však ke své práci potřebuje dostatek vody. To může být důvodem, proč je ráno důležité pít dostatek vody (dopoledne bychom měli vypít aspoň 60 % denní potřeby vody). Zároveň je tento časový úsek nejhorší pro příjem kávy – kofein v ní obsažený odvádí vodu z tlustého střeva do ledvin a močového měchýře. Pokud se ráno dostatečně napijete, nejenže tím optimalizujete činnost trávicího systému, oddálíte tím taktéž proces stárnutí.

Sportovní náramek

Foto: Pixabay

Žaludek: 7:00 až 9:00

V tuto dobu si dopřejte jen lehké jídlo, aby se váš žaludek mohl zaměřit na své fungování – a nikoliv na trávení složitého jídla. Vhodné je ovoce, nebo ovocné či zeleninové šťávy.

Slezina: 9:00 až 11:00

Slezina je důležitá pro náš imunitní systém, což je důvod, že v tomto čase jste nejvíce náchylní k chycení chřipky či nachlazení.

Srdce: 11:00 až 13:00

Srdce se zbavuje všech škodlivých látek, které obsahuje. To je důvod, prč můžete zaznamenat rychlý srdeční tep. Až 70 % infarktů nastává během tohoto časového úseku.

Tenké střevo: 13:00 až 15:00

Právě v tuto dobu dochází nejvíce k zažívacím problémům, jako je nadýmání nebo bolesti břicha.

Ledviny a močový měchýř: 15:00 až 19:00

Únava v tomto časovém úseku znamená nesprávnou funkci těchto dvou orgánů.

Slinivka: 19:00 až 21:00

Činnost slinivky se projevuje zvýšenou chutí na sladké.

Cévy a tepny: 21:00 až 23:00

V tuto dobu můžete pociťovat bolesti hlavy nebo slabosti.

Játra a žlučník: 23:00 až 3:00

Období regenerace těchto dvou orgánů může způsobit nespavost. Pokud v tuto dobu nemůžete spát, pravděpodobně přijímáte nadbytek škodlivých látek a vaše tělo má co dělat, aby se s nimi vypořádalo.

Zdroj: https://biorise.cz/biorytmus/funkce-organu-podle-denni-doby/

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *