Kyselina hyaluronová – lákadlo kosmetických firem nebo skutečně prospěšná složka při péči o zdraví

Sérum s kyselinou hyaluronovou, krém, kapky, kapsle… Trh je v poslední době obdobnými produkty doslova zahlcen. Jde o pozlátko nebo se naopak snaží dodat (především) ženám to, co jim v organismu skutečně chybí?

Tak především – nejde o žádnou umělou látku. Kyselina hyaluronová se v našem těle skutečně nachází. Najdeme ji ve sklivci, synoviální tekutině kloubů, v pokožce, kostech atd. Od 25. roku věku však její produkce klesá, což se na našem vzhledu začíná projevovat nepříjemným způsobem. Pružnost pokožky klesá, stejně jako její atraktivita. Tvoří se vrásky, zdravý lesk mizí a nahrazuje ho šeď…

Vítaný pomocník nejenom pro zralé ženy

Přibližně do třicítky si ničeho „podezřelého“ nevšimneme. Z organismu totiž zmizí každý rok asi 0,5 % kyseliny hyaluronové. Ovšem tyto hodnoty se velmi brzy nasčítají. A proč je vlastně tak důležitá?

Foto: Pixabay

Především proto, že velmi dobře zadržuje vodu. Díky ní dokáže svůj objem zvětšit až šestkrát. Je tedy nezbytná pro hloubkovou hydrataci všech tkáňových struktur. Kožní struktury pak vyplňuje a dodává jim pružnost. Začíná-li chybět, pleť se propadá a zvrásňuje. Odtud je pak už jen krůček k obávaným vráskám.

I pro kůži a kosti

To však není vše. Například sklivec v očích tvoří z 98 % voda. Kyselina hyaluronová tak může pomoci předcházet některým zrakovým vadám a obtížím. Postará se také o správnou funkci kloubů a zdraví kostí. A abychom nezapomněli, stimuluje růst také řady tělesných buněk a dokáže nás ochránit před některými typy rakoviny.

A její nejlepší spojenci? Kolagen, biotin a zinek. Takže až budete pátrat po tom správném kosmetickém pomocníkovi, pohlídejte si jeho složení. Vyplatí se to.

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.