Flavonoidy: látky přirozeně se nacházející v potravinách

Zelenina

Flavonoidy se vyskytují zejména v ovoci a zelenině. Už to nám napovídá, že se bude jednat o velmi prospěšné látky. Najdeme je ale také v takových rostlinných produktech, jako je víno, čokoláda nebo třeba čaj. Existuje celkem šest různých druhů flavonoidů a každý z těchto druhů má trochu jinou funkci v lidském těle. Mezi těmi nejdůležitějšími funkcemi můžeme jmenovat antioxidační a protizánětlivé aktivity, ochrana pokožky, zachování funkce mozku, regulace cukru v krvi a také krevního tlaku.

Antioxidační aktivity

Velice zajímavé jsou právě antioxidační aktivity flavonoidů. Každý den do svého organismu přijímáme spousty toxinů. Někteří dokonce dobrovolně ve formě cigaret a alkoholu. Jiní nevědomky například užíváním nevhodné kosmetiky. A jindy nemáme na výběr – zde mluvíme zejména o vdechování škodlivých látek z ovzduší. A když se tyto toxiny v lidském organismu nahromadí, mohou způsobit velmi vážná onemocnění. Díky flavonoidům můžete toto riziko snížit, protože antioxidanty chrání před oxidačním stresem buněk – který je zodpovědný za spoustu chorob.

Maliny

Maliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Silnější imunitní systém

Zánět je způsobem, kterým nám náš imunitní systém říká, že je něco v nepořádku. Může jít právě o nahromadění toxinů, ale také alergenů, choroboplodných zárodků nebo jiných dráždivých látek. Flavonoidy mohou působit proti těmto zánětlivým reakcím, které mají za následek nepříjemné příznaky. Různé flavonoidy ale mohou působit různě.

Druhy flavonoidů

Existuje celkem šest různých flavonoidů. Ty jsou spolu s karotenoidy zodpovědné mimo jiné také za zbarvení ovoce a zeleniny.

  • Flavanoly: jsou prospěšné pro zdraví kardiovaskulárního systému. Obsaženy jsou v cibuli, kapustě, čaji, broskvích, borůvkách, rajčatech, salátu, brokolici, jarní cibulce, v hroznech a červeném vínu.
  • Flavony: tato skupina flavonoidů pomáhá proti zniku zánětů v lidském těle. Nachází se v mátě peprné, heřmánku, ale také v červené paprice, petrželi a celeru.
  • Flavanony: mají protizánětlivé vlastnosti, ale pomáhají také při regulaci hmotnosti a cholesterolu. Obsahují je citrusy (citron, limeta, pomeranč, grapefruit).
  • Isoflavonoidy: dávají hormony v lidském těle do rovnováhy. Obsaženy jsou v luštěninách, sóji a sójových produktech.
  • Proantokyanidiny: dodávají ovoci červenou, fialovou a modrou barvu. Obsaženy jsou v červených hroznech, brusinkách, borůvkách, jahodách nebo třeba ostružinách.
  • Flavonoly: nalézt je můžeme v čaji (bílém, zeleném, černém, oolong), jablcích, borůvkách, kakaových a čokoládových výrobcích.

Zelenina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com