Fast food a jeho dlouhodobé účinky na naše tělo

Hamburger

Fast food strava je rychlá, dostupná a můžete ji konzumovat po cestě. Bohužel je to také strava, která je nutričně nepříliš výživná. Má vysoký obsah kalorií, nicméně nezasytí na dlouhou dobu, takže budeme brzy znovu sahat po nějakém jídle. Dlouhodobá konzumace fast foodu se může na lidském zdraví podepsat velice výrazně. A zdaleka nejde jen o obezitu.

Kde fast food vznikl?

Koncept fast foodu je jasný: vysoce zpracované jídlo, založené na masu, které se připravuje rychle (gril, fritéza či mikrovlnná trouba). Jako takový má historii starou téměř sto let. Restaurace s fast foodem, jak je známe dnes, ale vznikly ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. A právě rychlá příprava a použité suroviny mohou za to, že lidem tolik chutnají – a přitom nejsou vůbec zdravé.

Pizza

Foto: Pixabay

Může fast food ovlivnit zdraví srdce?

Fast food obsahuje spoustu tuku a také sodíku, který má zvýraznit chuť a zvýšit trvanlivost potravin. Bohužel, sodík je prvek, který naše tělo potřebuje, ale v omezeném množství (pod 1 500 mg denně – toto množství je obsaženo v jednom hamburgeru se slaninou). Příliš velký příjem sodíku souvisí se zvyšováním krevního tlaku, což se může negativně projevit na srdečním zdraví. Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem takových problémů, jako je infarkt, mrtvice, srdeční selhání.

Vzhledem k vysokému obsahu tuku ovlivňuje fast food také hladinu cholesterolu v krvi. A to tak, že zvyšuje množství LDL čili „špatného“ cholesterolu. Aby nedošlo k ohrožení srdečního zdraví, mělo by maximálně 6 % vašeho denního kalorického příjmu pocházet z nasycených tuků. Čím méně, tím lépe.

Jaké zažívací obtíže může způsobit?

Strava plná sodíku, tuku a rafinovaných sacharidů (chléb, housky a jiné pečivo) může způsobit to, že budete mít nafouklé břicho. Pocit nadýmání se ještě zvýší, když svůj pokrm zapijete bublinkovým nápojem. Naštěstí se jedná pouze o dočasný efekt fast foodu. Vzhledem k absenci vlákniny, může tato strava z dlouhodobého hlediska zvýšit riziko zácpy a snížit množství prospěšných bakterií ve střevech. To může narušit i fungování vašeho imunitního systému.

A jak je to s obezitou?

Obezita u fast foodu hrozí hned z několika důvodů. Za prvé je to jídle plné tuku a sacharidů. Po jeho konzumaci budeme mít rychle hlad, takže je pravděpodobné, že si brzy dopřejeme další chod. Za druhé jej zapíjíme sycenými sladkými nápoji, které představují další prázdné kalorie. Za třetí je pravděpodobné, že sníte větší porci, než kdybyste si připravovali jídlo doma. Za čtvrté obezita spojená s množstvím cukru, které se skrývá v kávě a mléčných výrobcích.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6146358/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324847

Foto: Pixabay