Endometrióza – nebezpečí až pro 10 % žen!

Anemie

Jde o onemocnění žen v plodném věku, o kterém se však moc nemluví. Ovlivňuje však u žen menstruaci, pohlavní styk i početí. Jde o onemocnění bolestivé a mnoho se o něm neví. Pojďme se tedy dnes podívat na základní informace.

Bolest a krvácení

Jde o typicky znak – bolest v podbřišku. Tyto nepříjemné pocity zažívají ženy s endometriózou při pohlavním styku ale i v běžném životě. Menstruační cyklus může mít poruchy a nemoc někdy způsobí neplodnost. Za vše mohou ložiska děložní sliznice. Ta se při endometrióze objevují jinde, než mají. Většinou v oblasti ženské pánve, na vaječnících nebo třeba i u srdce. Právě v těchto místech pak dochází k chronickému krvácení a tvorbě zánětů. Dnes se hovoří o 6-10 % ženské populace, které tuto nemoc mají. Nejčastěji půjde o ženy od 25 do 40 let.

Léčba

Léčba tohoto onemocnění je složitá a obtížná. Úplné vyléčení není možné. Lze však medicínsky omezit bolesti a odstraňovat endometriotická ložiska. Dále se potlačují příznaky, takže se zabraňuje zánětům a zachovává se u žen plodnost. Existuje také více metod. První z nich je ta chirurgická. Odstraňují se při ní ona tělíska. Dále se jedná o metodu medikamentózní. Nejlépe je však obě propojit v jednu kombinovanou terapii. S tím vám však pomůže váš lékař.

Ovlivnění plodnosti

Toto onemocnění má bohužel i negativní vliv na ženskou plodnost. Může to dělat hned několika způsoby. Například, že se při onemocnění netvoří ty správné ženské hormony. Situace nastává při postižení vaječníků. Endometrióza však brání otěhotnění i mechanicky, a to tak, že zjizvení po srůstech a zánětech v dutině břišní neumožní ženě otěhotnět. Třetí způsob, jak může endometrióza způsobit neplodnost ženy je ta, že udělá vejcovody nepohyblivými. Ty pak tedy nemohou dopravit vajíčko při ovulaci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.