Anemie

Endometrióza – nebezpečí až pro 10 % žen!

Jde o onemocnění žen v plodném věku, o kterém se však moc nemluví. Ovlivňuje však u žen menstruaci, pohlavní styk i početí. Jde o onemocnění bolestivé a mnoho se o něm neví. Pojďme se tedy dnes podívat na základní informace.

Bolest a krvácení

Jde o typicky znak – bolest v podbřišku. Tyto nepříjemné pocity zažívají ženy s endometriózou při pohlavním styku ale i v běžném životě. Menstruační cyklus může mít poruchy a nemoc někdy způsobí neplodnost. Za vše mohou ložiska děložní sliznice. Ta se při endometrióze objevují jinde, než mají. Většinou v oblasti ženské pánve, na vaječnících nebo třeba i u srdce. Právě v těchto místech pak dochází k chronickému krvácení a tvorbě zánětů. Dnes se hovoří o 6-10 % ženské populace, které tuto nemoc mají. Nejčastěji půjde o ženy od 25 do 40 let.

Léčba

Léčba tohoto onemocnění je složitá a obtížná. Úplné vyléčení není možné. Lze však medicínsky omezit bolesti a odstraňovat endometriotická ložiska. Dále se potlačují příznaky, takže se zabraňuje zánětům a zachovává se u žen plodnost. Existuje také více metod. První z nich je ta chirurgická. Odstraňují se při ní ona tělíska. Dále se jedná o metodu medikamentózní. Nejlépe je však obě propojit v jednu kombinovanou terapii. S tím vám však pomůže váš lékař.

Ovlivnění plodnosti

Toto onemocnění má bohužel i negativní vliv na ženskou plodnost. Může to dělat hned několika způsoby. Například, že se při onemocnění netvoří ty správné ženské hormony. Situace nastává při postižení vaječníků. Endometrióza však brání otěhotnění i mechanicky, a to tak, že zjizvení po srůstech a zánětech v dutině břišní neumožní ženě otěhotnět. Třetí způsob, jak může endometrióza způsobit neplodnost ženy je ta, že udělá vejcovody nepohyblivými. Ty pak tedy nemohou dopravit vajíčko při ovulaci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *