Kopřivový čaj

Bylinky pro krásu, zdraví a dlouhověkost

Přirozenému procesu stárnutí se úplně zabránit nedá, ale degenerativní pochody organismu nebo opotřebení buněk se přece jen zpomalit dá.  A v tom nám mohou být právě nápomocné i bylinky.

Bylinky z každé zahrady

Existuje spousta užitečných bylin, které si nemusíte speciálně pěstovat nebo kupovat, ale najdete je na každé zahrádce.  Jednou z těchto bylin je kopřiva, užívaná zejména pro čištění krve, ledvin, lymfy. Další užitečnou bylinou je i pýr plazivý, též používaný k čištění krve nebo detoxikaci jater.  Pýr se dá využít také jako antirevmatikum, působí močopudně a pozitivně ovlivňuje choroby kůže. Třetí bylinou z našich zahrad je pampeliška. Ta zase podporuje funkci jater, žlučníku, snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol i tlak. Navíc dokáže pomoci rozpustit ledvinové a močové kameny.

Ženšen a jeho síla

Dalšími bylinkami, které pomáhají našemu tělu už sice jen tak na zahradě nenajdete, ale můžete si je vypěstovat. Je to např. rozchodnice růžová neboli český ženšen stimuluje naši imunitu a urychluje hojení po chirurgických zákrocích či chorobách. A protože český ženšen tlumí podrážděno a napětí, je dobré ho užívat i preventivně. Sibiřský ženšen zase odbourává cholesterol a taky zpomaluje sklerotizaci cév. Zároveň se jedná o imunostimulátor, podporující prokrvení mozku a cév, takže se tím preventivně bráníme vzniku infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Bylinky dlouhověkosti

Zpomalit příznaky stáří dokážou i tzv. rostliny dlouhověkosti adaptogeny. Mezi adaptogeny patří třeba vitánie snodárná, která pomáhá při stresu a podporuje rekonvalescenci po operacích. Dále pomáhá při mozkové nedostatečnosti nebo nespavosti.  Dalším adaptogenem je i šišák bajkalský. Ten tlumí srdeční arytmie, snižuje vysoký tlak a působí jako antirevmatikum. A když jste ve stresu, uvolňuje napětí. Třetím tipem je bazalka posvátná, jenž působí proti bakteriím, virům, zlepšuje prokrvení mozku a ulevuje při astma nebo diabetu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *