Dětský zrak je stále horší. Může za to změna životního stylu i digitální technologie

Kvalita zraku má výrazný vliv na psychomotorický vývoj dětí, což platí už od jeho narození. Proto je péče o zrak velmi důležitá. Oko je takovou vstupní bránou do okolního světa, jeho prostřednictvím člověk získává informace ze svého okolí. Dětem se však zrak dlouhodobě horší. Na vině je i prostý fakt, že tablety a mobily najdeme v rukách již předškolních dětí.

Digitální technika v rukou malých dětí

Mobilní telefony neuvěřitelným způsobem zjednodušily komunikaci na dálku. Není však dobré, aby se dostaly do rukou dětí, které chodí teprve do mateřské školy. Výzkumy ukázaly, že až 70 % dětí předškolního věku využívá mobil svých rodičů. Většinou ho drží v bezprostřední blízkosti očí, a tím velmi zatěžují svou krční páteř a namáhají zrak. Předčasné a intenzivní využívaní digitálních technologií však negativně ovlivňuje dětské vidění.

Dalekozraká miminka

Věděli jste, že miminka jsou dalekozraká a že dětské oči nejsou přizpůsobeny na práci na blízko? Týká se to zejména monitorů a displejů mobilů a tabletů. Ke změně refrakce, aby dítě vidělo stejně dobře do dálky i na blízko, dochází až na konci předškolního věku. Je-li dětské oko namáháno pohledem na vzdálenost menší než 40 cm, může se u něho vyvinout krátkozrakost. Příčinou tohoto stavu bohužel často bývá právě digitální technika.

Oční vady u dětí

V České republice každé dvanácté dítě trpí nějakou nezjištěnou oční vadou. Může to být například tupozrakost, u níž jsou oči z anatomického hlediska v pořádku, ale nefungují správně. Postihuje děti, které mají velký rozdíl mezi dioptriemi. Mozek si podvědomě vybírá to oko, na které lépe vidí, a druhé zanedbává. Z něho se pak vyvine tupozraké oko. Varovným signálem bývá přivírání jednoho oka, naklánění hlavy na jednu stranu, dítě je nemotorné, zakopává, naráží do věcí, mhouří oči nebo často mrká.

Fotografie: Pixabay

Změna životního stylu

Zhoršení zraku u dětí souvisí i se změnou životního stylu. Více času se tráví v interiérech a méně venku na přírodním světle. Absence přímého slunečního světla způsobuje nedostatek dopaminu, což ovlivňuje i oči. Zrak se při aktivitě na střední vzdálenost tolik nenamáhá, z čehož vzniká ztráta ostrosti vidění do dálky.

Zdroj: https://www.extra.cz/kdyz-vase-dite-potrebuje-bryle-aneb-vse-kolem-detskeho-zraku-2ca10; https://cs.wikipedia.org/wiki/Tupozrakost

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.