Cvičte v posilovně tak, abyste si neublížili

Cvičit v posilovně

Donutili jste se jít do posilovny? Gratulujeme! Je to první krok k tomu, jak začít žít zdravěji a dosáhnout vysněné postavy. Samozřejmě, je nutné začít také správně a zdravě se stravovat, protože jedině tak docílíte kýžených výsledků: zmenšení obvodu v pase, lepší fyzická kondice, dosažení pevnějšího těla a krásnějšího na pohled. Cvičení je způsobem, jak můžete získat svalovou hmotu, která je energeticky náročnější, než tuk. To znamená, že přes den bude spalovat více kalorií člověk, který má větší hmotnost svalstva (bez ohledu na jeho celkovou hmotnost).

Na účinky si musíme počkat

Stejně jako jsme neztloustli za jediný den, se bohužel za jediný den nedá zhubnout. Ani za týden. Je zapotřebí pravidelnost a trpělivost. Je dobré stanovit si cíl, kterého chcete dosáhnout. Může jít o to, že chcete zhubnout (tj. zbavit se tuků) nebo chcete budovat svalovou hmotu. Všeho najednou se bohužel dosáhnout nedá. Ovlivňuje to typ tréninku a stravování. Zvažte se, abyste věděli, jaká je vaše počáteční hmotnost, změřte si obvod stehen, břicha, paží, bicepsu a dalších partií, které jsou předmětem vašeho zájmu. Dobré je také vyfotit si celou postavu a srovnat ji například po měsíci snažení. To vás motivuje.

Cvičení v posilovně

Foto: Pixabay

Správná technika posilování

Abyste se v posilovně nezranili, je dobré alespoň pro začátek nechat si poradit od zkušeného trenéra. Ten vám může pomoci naučit zařízení správným způsobem, kterým zapojíte důležité svaly a zároveň tím zabráníte svému zranění. Informace můžete získat také sledováním instruktážních videí nebo čtením si o jednotlivých zařízení.

Rozcvička

Spousta (i zkušených) sportovců tuto část přeskakují, protože jí nevěnují takovou důležitost. Je ale velmi důležité zahřát a rozhýbat si tělo před samotným cvičením, protože tím zefektivníte svůj hlavní trénink a navíc předejdete různým zranění. Před silovým tréninkem byste se měli dynamicky protáhnout (například běhání na běžícím pásu nebo jízda na stacionárním kole).

Dostatečná hydratace

Důležité je pít jak před samotným cvičením, tak také v jeho průběhu. Ideální je čistá voda, do které můžete vymačkat trochu citronové šťávy. Ta vám pomůže doplnit elektrolyty vyplavené při intenzivním cvičení.

Pohodlí

U cvičení byste neměli myslet na to, že vás tlačí bota nebo lechtá cedulka od trička. Pohodlné oblečení i boty jsou samozřejmostí pro dosažení těch nejlepších výkonů. Nejlepší jsou materiály, které dobře odvádí pot a přitom jsou vzdušné (díky čemuž nedochází k přehřátí).

Odpočinek po tréninku

Lidé, kteří chtějí dosáhnout rychlého efektu, si velmi často naplánují víc tréninků, než je jejich tělo schopné zvládnou. Účinek to má bohužel opačný, než bychom chtěli. Přílišným zatěžováním svalů nedosáhneme rychlejších výsledků, ale pomalejšího a náročnějšího zotavení po tréninku.

Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/6-porad-jak-zaczac-cwiczyc-na-silowni-i-nie-zrobic-sobie-przy-tym-krzywdy

Foto: Pixabay