Co je to noční inkontinence a jak si poradit, aby během spánku nerušila?

Inkontinence

Trápí vás nechtěný únik moči během spánku? Tento problém zdaleka nepotkává jen malé děti nebo seniory, objevovat se může prakticky kdykoliv během života. Jak mu předcházet či zmírnit způsobený diskomfort?

Co je to noční inkontinence?

Inkontinence je nekontrolovaný únik moči, v případě noční inkontinence jde o únik při spánku. Nezáleží přitom na tom, o jaké množství moči jde. I pouhých pár kapek moči, které uniknou jen jednou za čas, může věstit zhoršující se problém, který je vhodné řešit. 

Koho noční únik moči postihuje?

Zatímco u malých dětí lze noční pomočování označit za zcela přirozené, postupně by mělo ustávat, až by děti přibližně s nástupem do školy měly mít i během noci svůj močový měchýř zcela pod kontrolou, ačkoli ne pro všechny děti to platí.

Mluvíme-li ale o inkontinenci a konkrétně o nočním úniku moči, zpravidla se nebude jednat o problém, který trápí děti. Mluvíme o potížích dospělých osob. Problémy s inkontinencí se totiž začínají s rostoucím věkem znovu objevovat. Postihují přitom ženy i muže.

Spánek Foto: Pixabay

U mladších žen se mohou problémy objevit během těhotenství či po porodu. U mužů se zase noční únik moči objevuje v souvislosti s problémy s prostatou. Jak mužům, tak ženám se pak problém může objevit v souvislosti se závažnou chorobou – cukrovkou, rakovinou, mrtvicí, duševní poruchou – nebo například v souvislosti s infekcí močového ústrojí.

Mohu noční inkontinenci předcházet?

V závislosti na příčině problému lze noční inkontinenci zcela eliminovat, nebo alespoň snížit její dopady. Ženám po porodu se například doporučují Kegelovy cviky, tedy cviky na posílení pánevního dna. Ty kromě jiného mohou pomoci obnovit plnou kontrolu nad močovou trubicí. I mužům ale mohou Kegelovy cviky pomoci a rozhodně by je neměli považovat za tabu!

V některých případech – typicky po operacích nebo po infekci – mohou problémy s inkontinencí samovolně odeznít společně s tím, když vymizí primární příčina.

V jiných případech ale bohužel k úplné eliminaci potíží dojít nemusí, v takovém případě je nutné přistoupit ke snížení dopadů.

Jak snížit diskomfort během noci?

V první řadě se nedoporučuje konzumovat před spánkem větší množství tekutin. Méně moči v močovém měchýři představuje nižší riziko pomočení. Během večera vynechte i alkohol, kávu nebo různé močopudné čaje a potraviny

Řešením může být i nastavení budíku. Jednou nebo dvakrát se v noci můžete dojít vyprázdnit, čímž úspěšně předejdete nekontrolovanému úniku moči.

Pokud nic z toho nezabírá, pak je nejlepším řešením odhodit stud a využít speciální inkontinenční kalhotkyinkontinenční kalhotky nebo pleny určené pro dospělé osoby, které mají problémy s inkontinencí.

Zdroje info: tenacz.cz, fnbrno.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.