Co je perila? Poznejte tuto starodávnou asijskou bylinu

Perila

Hledáte další exotickou superpotravinu? Pak je perila, shiso, egom neboli Perilla frutenscens ideálním kandidátem! Běžně se tato rostlina označuje jako čínská bazalka. Může za to podobnost listů těchto rostlin. Perila má jedinečnou chuť a také ohromující seznam zdravotních účinků na lidské zdraví. Pro zdravotní účinky se využívají nejčastěji listy rostliny, avšak také semínka obsahují spoustu živin. Semínka jsou známá pod názvem „divoký sezam“.

Perila pro dlouhý život

V Japonsku je perila již celá staletí používána jako jakýsi elixír mládí: lidé zde věří, že pravidelnou konzumací této bylinky lze prodloužit život. Pokud prý tuto bylinu spojíte se zdravým životním stylem, můžete si život prodloužit až o deset let. V zemích, kde se perila kdysi tradičně pěstovala (Čína, Japonsko, Korea) se listy a semena používají k léčebným účelům.

Perila křovitá

Perila křovitá: Foto Henry Heatly https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perilla_frutescens_var._crispa_Akashiso_(1427838527).jpg 

Zdravotní účinky

Perila přináší spoustu zdravotních přínosů pro lidské tělo. Studie bioaktivních sloučenin vedly ke zkoumání možností použití rostliny jako antialergenu nebo dokonce jako přírodního insekticidu. Perila slouží dobře jako přírodní antiseptikum, protizánětlivě a také pomáhá snižovat alergeny a je známo, že pomáhá předcházet kardiovaskulárním problémům díky bohaté přítomnosti Omega 3. Díky své zvláštní vůni je vhodná také pro párování s jinými potravinami a nápoji, jako je pivo.

Perila v kuchyni

Perila se běžně vyskytuje v mnoha japonských pokrmech – včetně toho nejznámější japonského pokrmu vůbec: sushi. Obecně se perila do sushi výborně hodí, protože zde jsou využity i její antibakteriální vlastnosti: dokáže skutečně neutralizovat toxiny obsažené v syrových rybách. Listy se také používají jako koření nebo příloha, zatímco v Koreji jsou obzvláště oblíbená semena, která se melou a dávají do polévek. V Indii se perila přidává do kari, kde se stejně jako ve Vietnamu používá jako ozdoba a příchuť. Doma ji můžete použít do marinád a využívat v rýžových pokrmech.

Zdroje info: sciencedirect.com, webmd.com

Perila: Náhledové foto Stickpen https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perilla_frutescens_var._crispa.jpg