Proč lžeme? Často, i když nemusíme…

Lhaní

Ukazuje se, že lži jsou součástí našeho každodenního života. Zatímco děti nejraději lžou proto, aby se vyhnuly trestu, dospělí zase nechtějí vypadat hloupě. Lžou proto, aby dosáhli lepšího postavení, skryli své chyby nebo zaujali ostatní osoby. Jednou z nejčastějších lží je ale ta, když neznáme odpověď na položenou otázku. Namísto toho, abychom přiznali svou neznalost, si odpověď vymyslíme. Lžeme nejen cizím lidem, ale také svým nejbližším, které milujeme. Proč?

Co jsou lži?

Můžeme mezi lži zařadit jen nepravdivá slova, která vyřkneme, nebo také situace, které jsme neřekli (tj. úmyslně si necháváme určitou skutečnost pro sebe)? Názory celé řady lidí se v tomto liší. Odborníci jako lež uvádí „úmyslnou volbu, která má uvést v omyl“. Podle nich se ve většině vztahů vyskytují lži – v různých měrách. Někdy lžeme vědomě – tj. chceme klamat – jindy zase nevědomě (situaci si nepamatujeme tak, jak se ve skutečně stala, nebo jsme se mohli špatně vyjádřit).

Lež

Foto: Pixabay

Proč lžeme?

Lži přichází s celé řady důvodů. Někdy si jednou vyřčená lež vyžaduje vyslovování dalších a dalších lží. Úlevou nám může být, že většina lží nebyla vyřčena s úmyslem zranit někoho jiného. Lidé naopak mohou lhát, aby ochránili city druhých. Někdy ale taková lež má chránit je samotné. Někteří lidé lžou, aby byli vtipní a zaujali, jiní chtějí vypadat lépe, než na tom ve skutečnosti jsou.

Jak často lžeme?

V jedné studii uvedlo 18 % studentů, že lžou denně. U této skupiny studentů bylo zaznamenáno nižší sebevědomí, nižší kvalita života a nižší průměr známek ve srovnání s jinými studenty. Další studie, která byla provedena na 1 000 dospělých lidí, uvedlo 60 %, že v daný den nelhali. Z výzkumů také vyplývá, že častěji lžou mladší lidé, než ti starší. Mezi pohlavími lžou častěji muži. Někteří lidé (není jich ale příliš) uvádí v jednom dnu dokonce několik lží.

Zdroj: https://elemental.medium.com/liar-liar-we-all-lie-but-why-cd99e2d3e4ab

Foto: Pixabay