Chelace: čištění ucpaných cév při ateroskleróze

Cévy

Chelace, chelatační terapie nebo odkovení je metoda, která se primárně používá k odstranění těžkých kovů z organismu. Čím dál častěji se ale používá také k pročištění aterosklerotických ložisek v cévách. Proces probíhá na základě chemické reakce, která vede k zachycení kationtu kovu ve vazbách kruhové struktury. Mimo již zmíněné problémy se chelace používá také při oběhových problémů dolních končetin, při léčbě migrén, depresí, poruch prokrvení mozku a Alzheimerovy choroby.

Co je ateroskleróza?

Jedná se o onemocnění, které se projeví až když už je rozvinuté. Do té doby je bez příznaků. V cévách vznikají ložiska, která zabraňují průtoku krve. To vede jednak ke zvýšenému krevnímu tlaku, ale také k tomu, že srdce nedostává tolik kyslíku, kolik potřebuje. To snižuje celkovou výkonnost těla. Prvotními příznaky mohou být problémy s pamětí či bolesti hlavy. Jakmile se cévy úplně ucpou, může člověk utrpět infarkt nebo mrtvici.

ChelaceFoto: Pixabay

Chelace a ateroskleróza

Chelace se stále více začíná používat na odstraňování aterosklerotických usazenin z tepen. Výhodou je také to, že chelace dokáže zabránit jejich opětovné tvorbě. Díky tomu se krevní oběh vrací do normálu. Podle studií má chelace vést také ke zvýšení pružnosti tepen. Chelátory jsou podávány pacientovy po kapkách nebo prostřednictvím chelatačních tablet. Tato terapie není určena pro ty, kteří se léčí s těžkými onemocněními ledvin a jater nebo dokonce se srdcem. Také těhotné a kojící ženy jsou z terapie vyloučeny.

Vedlejší účinky

Chelace se považuje za bezpečnou metodu, i když existují pacienti, kteří mohou po terapii pociťovat určité vedlejší účinky. Mezi ně nejčastěji patří bolesti hlavy, které jsou vyvolané poklesem hladiny glukózy v krvi. Někteří mohou pociťovat nevolnost, zvýšenou únavu, vyrážku, horečku a nepříjemný zápach kůže. Asi nejběžnější obtíží je bolest v místě vpichu. Vedlejší účinky jsou ale dočasné.

Zdroj info: https://wylecz.to/choroby-krwi/chelatacja-co-to-jest-na-czym-polega-efekty-i-skutki-uboczne/

Foto: Pixabay