Syndrom karpálního tunelu: Nejčastější nemoc z povolání, jejíž rizikovým faktorem je přetěžování ruky

Práce u počítače není fyzicky náročná, přesto se i ona podepisuje negativně na lidském zdraví. Nejvíce zabrat dostávají záda a zápěstí ruky, kterou se ovládá počítačová myš nebo píše na klávesnici. Dochází totiž přitom ke stereotypnímu jednostrannému přetěžování ruky a zápěstí, v důsledku vzniká útlak středního nervu a šlachy v zápěstí. A syndrom karpálního tunelu nenechá pak na sebe dlouho čekat.

Co je to karpální tunel

Představte i úzký kanál v zápěstí, jímž procházejí nervy, cévy a šlachy mezi předloktím a dlaní ruky. Součástí karpálního tunelu jsou karpální kosti a vazy. Vlivem přetěžování zápěstí dochází k útlaku středního nervu a šlachy. Karpální tunel je poměrně úzkým průchodem, a když je střední nerv stlačen, působí necitlivost, otupělost, brnění až slabost v ruce, která může přecházet až do paže. Tlak středního nervu na karpální tunel může vést až k poškození nervů.

Jaké jsou příznaky syndromu karpálního tunelu

Když začne karpální tunel zlobit, objevuje se mravenčení ruky, bolest v palci, ukazováčku a prostředníčku, oslabená citlivost ruky a prstů a pálení na zevní, palcové straně dlaně. Obtíže jsou nejsilnější v noci a často postiženého budí ze spaní. Člověk má problém manipulovat s drobnými předměty, při psaní rukou, při práci na počítači nebo při držení knihy při čtení.

Foto: Pixabay

Faktory, které přispívají ke vzniku syndromu karpálního tunelu

Kromě zmíněného přetěžování rukou může ke vzniku syndromu karpálního tunelu přispívat i zadržování tekutin během těhotenství nebo menopauzy, vývoj cysty nebo nádoru v karpálním tunelu, cukrovka, zranění zápěstí, revmatoidní artritida, nerovnováha hormonů štítné žlázy.

Víte, že více na tento zdravotní problém trpí muži a častěji se vyskytuje u lidí, kteří pracují při čištění a balení masa, šití nebo na montážní lince než u počítače?

Prevence vzniku syndromu karpálního tunelu

Při práci, během které jsou namáhány ruce, je třeba si dělat krátké a časté přestávky, kdy je třeba jemně natahovat a ohýbat zápěstí. Klávesnici je nutné udržovat ve výšce loktů i níže. Vhodné je zlepšit držení těla. Hrbení páteře a svěšování ramen může vést k ovlivnění zápěstí i prstů a rukou. Naučte se pracovat s vertikální počítačovou myší. Ruce by měly být drženy v teple, i když člověk pracuje v chladném prostředí. Pomohou třeba rukavice bez prstů.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Syndroma_canalis_carpi

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.