Chcete bystrou mysl? Dodržujte tato pravidla podle harvardských vědců

Spokojenost

Harvardští vědci přišli s „jednoduchým“ postupem, jak si udržet bystrou mysl. Zapracujete-li na tom, aby si váš mozek zachoval bystrost, může se to projevit v nejrůznějších aspektech vašeho života. Díky správné funkci mozku se můžete těšit lepšímu zdraví, a to nehovoříme pouze o psychickém zdraví. Tak například můžete podpořit svůj imunitní systém, snížit zánětlivost a metabolismus svého organismu. Jak? S pomocí následujících pravidel.

Nezpracované potraviny podpoří tělo i mysl

Vybírejte si potraviny, které neprošly žádným zpracováním, nebo jen minimálním zpracováním. Co to v praxi znamená? Zaměřte se na celozrnné potraviny, které můžete najít v oddělení pečiva, těstovin a obilovin. Jsou skvělým zdrojem vlákniny, které obvykle jíme menší množství, než bychom měli. Přitom je velice důležitá, protože vytváří optimální prostředí pro zdravé bakterie ve střevech. Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny, ovoce a zeleniny.

Celozrnné těstoviny

Foto: Pixabay

Zelenina všech barev láká a podporuje mozek

Barvy ovoce a zeleniny jsou obvykle způsobeny určitými živinami a antioxidanty. Pokud jíte jen zelenou zeleninu, dostáváte stále stejný typ těchto živin. Proto je dobré kombinovat ovoce a zeleninu různých barev – brokolici, mrkev, červenou papriku a podobně. Takto dostáváte širokou škálu živin, které jsou prospěšné pro správnou funkci mozku. Podobně můžete kombinovat též kořen (šafrán, kurkuma, rozmarýn, barevný pepř). I ony přináší nejenom jinou chuť, ale i živiny.

Pro bystrou mysl je důležité železo

Železo je obsaženo v takových potravinách, jako je kakaový prášek, hořká čokoláda, pomeranč, mandarinka či špenát. Pro funkci mozku je velmi důležitý, protože má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Zaměřte se ale i na další živiny, jako je vápník, hořčík, zinek a vitamíny C, D a E, B-komplex. Jejich kombinací můžete udržet svůj mozek v dobré formě a regulovat chemické látky, jako je dopamin či serotonin.

Vaše mysl potřebujete tuky

Úplně se vyhýbat tukům je nesmysl. Jen je třeba vědět, které tuky jsou pro naše stravování prospěšné, a které už ne. Mozek se ze 60 % skládá právě z tuku, což je důvod, proč je tolik potřebuje. Vhodný typem tuku jsou takové, které neobsahují omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Mezi zdravé tuky proto řadíme oříšky, avokádo, olivový či avokádový olej. Jsou dobré pro zdraví střev a mají protizánětlivé účinky. Snižují též úzkost. Je snadné jimi nahradit nezdravé tuky!

Kontrolujte hladinu cukru v krvi

Toho nejlépe dosáhnete tak, že budete kontrolovat glykemický index (GI) potravin. Čím nižší hodnota, tím lépe. Vysokou hodnotu mají potraviny z bílé mouky, rýže, škroby. Také mají poměrně velký nutriční příjem. Některé potraviny, které mají vysokou hodnotu GI, ale nízkou hodnotu kalorií, lze konzumovat v omezeném množství. Do této skupiny patří ovoce a sladká zelenina (červená paprika, kukuřice apod.).

Zdroje info:

https://www.cnbc.com/2023/12/26/harvard-nutritionist-ive-always-lived-by-these-6-food-rules-for-a-stronger-happier-brain.html

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/6-simple-steps-to-keep-your-mind-sharp-at-any-age

Foto: Pixabay