Česko zasáhla vlna kardiálních onemocnění: co teď?
Každoročně v Česku tisíce lidí umírají na srdeční a cévní problémy. Mnoho z nás si to však neuvědomuje. Lidé si často myslí, že nejvíc lidí umírá na rakovinu. Ale opravdu tomu tak není. Nedostatek informací souvisí i s tím, jak k těmto nemocem přistupujeme. V mnohých případech se jim dá do určité míry předejít. Ale pouze za předpokladu, že budeme vést zdravější život.
Vysoká čísla stále rostou
Kardiovaskulární onemocnění v Česku patří k hlavním hrozbám. Statistiky ukazují, že 3 miliony Čechů žijí s problémy se srdcem. Dokonce vzrostl i počet lidí s vysokým krevním tlakem. Ale především se srdečním selháním a arytmií! V tomto případě se bavíme o 38 % nárůstu.
Situace se zhoršuje díky několika faktorům. Jaké to jsou?
- Stárnutí populace: Více seniorů znamená více nemocí, a to zejména se srdcem.
- Obezita a cukrovka: Asi ¼ populace trpí nadváhou. Zvyšuje riziko aterosklerózy, vysokého tlaku a infarktu.
- Přebytek soli, alkohol i kouření nebo nedostatek pohybu. Vše vede k oslabení cév i srdce.
- Stres, práce, deprese: V posledních letech se Češi dostali pod velký tlak. Čelí tak i depresím a stresu, které mají velký vliv na srdce.
Dobrá zpráva: akutní péče funguje
Česká republika má uznávanou péči ohledně infarktů. Díky rozsáhlé síti kardiocenter a katetrizačních laboratoří dokáží při infarktu pomoct. Velký počet hospitalizovaných pacientů tak má šanci přežít! Kardiologové navíc vypracovali kardiovaskulární plán spolu s Ministerstvem vnitra. Cílem tak je:
- Zavést cílenou léčbu pro rizikové skupiny! Zejména pak pro diabetiky, pacienty s onemocněním ledvin.
- Rozšířit screeningové programy. Jako je měření NT-proBNP, lipoproteinu u praktiků.
- Podpořit životní styl je nezbytné. Především co se týče kouření a stravy.
Kdy vyhledat pomoc? Zejména pokud se u vás projevuje dušnost, únava, noční kašel nebo otoky nohou. Jsou to signály selhání ledvin, které ovšem souvisí se srdcem. Jedno nemůže fungovat bez druhého! Další varovné signály je bušení srdce, slabost, tlak na prsou.
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5909738/, https://cardia.ikem.cz/en/about-project
Náhledové foto: Pixabay