Bylinkové dědictví: Jak mohou čaje pomoci i vám? 

Martin Pražan

Dát si skvělý čaj rozhodně stojí za to. V současné době jsou doby klasických pytlíků s univerzální směsí dávno pryč a dopřát si lze spousty zajímavých specialit. Vyznat se v různých čajích nemusí být zrovna dvakrát jednoduché. Důležité je především rozpoznat ty opravdu kvalitní, jež člověku z hlediska zdraví skutečně pomohou. Já jsem se, přiznám, jako úplný neznalec čajové problematiky, pustil do rozhovoru s Martinem Pražanem, zakladatelem firmy Detoxito, který má s přípravou a prodejem čajů mnoho zkušenosti.

Jak jsem již uvedl, já mám čaje spojené především s dobou, kdy přijde chřipka a potřebuji se vyležet. Vy to máte předpokládám jinak…

Jak říkáte, máme, čaje pijeme celoročně. V období, kdy člověk onemocní, se čaje pijí obecně více, ale určitě je vhodné užívání v průběhu celého roku. Není nad to ráno podpořit fungování organismu šálkem horkého čaje.

Díval jsem se na web vaší společnosti a zjistil jsem, že za čajem může být velmi silný příběh. Vy máte bylinky a ostatně i čaje spojené především s vaším dědečkem. Je to tak?

Máte pravdu. Už jako dítě jsem pobíhal po stráních a sbíral bylinky. Dědeček je totiž přírodní léčitel, a tak nás vždycky s sebou bral na výlety. Tam nám ukazoval, k čemu jaká bylinka slouží, a pak chtěl, abychom je s ním sbírali. Moc rád jsem jako malý kluk trávil čas s rodinou, a hlavně v přírodě na čerstvém vzduchu.

Dědeček Martina Pražana míchá čajeDědeček Martina Pražana míchá čaje: Foto se svolením Martina Pražana

Dříve si bylinkové čaje vařil každý přímo z přírody. Bylo to správné, rozuměli lidé bylinkám více?

Jelikož je k tomu vedli prarodiče a rodiče, tak bych si dovolil říct, že rozhodně více než nyní. Je pravda, že v dřívějších dobách, ještě když nebylo tolik lékáren, se lidé více spoléhali na to, co jim dala okolní příroda. Dnes je zase výhoda, že když člověk chce zjistit, na co která bylinka je, tak je jednoduché si to dohledat.

Dědeček a Martin Pražan na zlatobíluDědeček a Martin Pražan na zlatobílu: Foto se svolením Martina Pražana

Se zpracováním bylinek a čajů je spousta práce. Co všechno je třeba řešit?

Ačkoli se to nemusí zdát je to celkem náročné. Od sběru, přes sušení, skladování až po míchání, nabírání, vážení, balení a kompletaci. Ale jelikož bylinky mají krásné aroma, tak si tuhle voňavou práci moc užíváme. 🙂

Jako neznalec si občas koupím čaj v pytlíku. Může být kvalitní?

Ano, může, ale zase záleží na tom, kdo to vyrábí a jak je to zpracované. V mnoha případech se čaje prezentují jako kvalitní, ale to nemusí být vždy pravda. Do sáčkových čajů se často používají ty nejméně kvalitní suroviny a rozdrolené zbytky sypaných čajů. Ovšem celým lístkům, květům nebo kořeni rostlin se to prostě vyrovnat nemůže. Není nad to uvařit si čaj přímo z bylin.

Chtěl bych detoxikovat organismus. Jaký čaj mi doporučíte?

Jak už říkal můj dědeček, nejlepší čaje jsou ty na pročištění. A tak jsme se na ně zaměřili. Proto bych Vám doporučil Detoxito Ranní čaj. Ten je složený z bylin, které mají za úkol dodat tělu energii a pročistit jej. Bylinky ve směsi se zároveň zaměřují na zrychlení metabolismu a snížení chuti k jídlu. Čistí se játra, krev i ledviny. Dále pak Večerní čaj, který je navržen jako očistná směs, která urychluje trávení. Bylinky ve směsi čistí žaludek, střeva a zmírňují zácpu. Čaje najdete na našich webových stránkách detoxito.cz.

Míchání čajůMíchání čajů: Foto se svolením Martina Pražana

Existují čaje, jež se dají pít každý den, a neomrzí?

Ano, běžně se pije klasický černý nebo zelený čaj. Záleží na každém z nás, komu co sedne. Většina lidí považuje bylinkové čaje za těžké a hořké. Tuto představu jsme chtěli změnit, a proto jsme vytvořili chuťově výtečný čaj. Lidé, kteří běžně bylinkové čaje nepijí, si jej opravdu chválí.

Jaký čaj máte nejraději vy?

Já osobně mám nejradši čaje bylinkové. Z hlediska chuti samostatných bylin preferuji řepík, maliník a šípek. Nejlepší jsou ale v kombinaci. Mé nejoblíbenější směsi jsou naše Imunita a Ranní čaj. V létě si rád dám osvěžující mátový nebo meduňkový čaj i v ledové podobě.

A co ona čajová kultura? Mám pocit, že ještě několik let zpět zažily čajovny boom. Nyní se trochu ztrácí před očima. Souhlasíte?

Ano i ne. Čajovny jako takové slouží především k posezení s přáteli a k uvolněné konverzaci. Takže záleží na tom, s kým do čajovny jdete, a zdali člověk dokáže ocenit danou kvalitu čaje. Já čajovou kulturu beru jako můj každodenní rituál, který můžu praktikovat doma i v práci každý den. Je to pro mě taková chvilka, kdy můžu zpomalit a užít si moment přítomného okamžiku.

Míchání čajů

Martin Pražan s dědečkem: Foto se svolením Martina Pražana

Dá se díky čajům efektivně zhubnout?

Zhubnout se díky čajům určitě dá, ale ne tak jak si většina lidí představuje. K hubnutí je třeba změnit základní stravovací návyky a přidat trochu pohybu. Čaje, především ty očistné, to celé podpoří a napomůžou Vám s redukcí váhy rychleji. Avšak bez výše uvedených změn vás žádný čaj ani zázračné tablety nespasí.

Děkuji za rozhovor

Také moc děkuji a přeji Vám i čtenářům pevné zdraví.

Zdroj info: Autentický rozhovor s odborníkem 

Martin Pražan: Náhledové foto se svolením Martina Pražana

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.