Váha vs. měření pasu: co používat při hubnutí a proč

Váha

Pravidelně cvičíte, jíte zdravě a kontrolujete své chutě, ale váha stále ukazuje stejné číslo? Pravdou je, že váha sice může leccos napovědět o tom, jaká vaše postava vlastně je a jak se vám podařilo hubnout, nicméně se nejedná o jediný ukazatel hubnutí. Proč? Protože když cvičíte, budujete svalovou hmotu, která váží více, než tělesný tuk. A i když jste ve skutečnosti štíhlejší, váha ukazuje pořád stejnou hmotnost (někdy dokonce i vyšší).

Složení lidského těla

Tělesná hmotnost zahrnuje hmotnost tuku, svalů, tkání, orgánů, kostí, krve, vody a dalších složek lidského těla. Snažíte-li se zhubnout, měli byste se snažit o snížení procenta tělesného tuku, nikoli o nižší číslo na váze. Vážit se je při hubnutí důležité, ale ne nejdůležitější. Tuk je hmota, která není příliš hustá, ale zabírá hodně místa. Když se zbavíme tuku, můžeme zaznamenat úbytek centimetrů při měření pasu. Logicky by mělo dojít i k úbytku hmotnosti. Avšak tělo se snaží vyvážit ztrátu tukové hmotnosti nárůstem svalové hmoty.

Váha

Foto: Pixabay

Důležité je i změřit pas

Pravidelné měření pasu je důležité nejenom z hlediska hubnutí. Můžete tak odhalit zdravotní hrozby, které přináší nadváha a obezita, jako je cukrovka typu 2 či srdeční choroby. Způsob, jak měřit pas ovšem není lhostejný. Je důležité měřit ho vždy ve stejném bodě, aby měl vypovídající hodnotu.

  • Jak měřit obvod pasu? Stoupněte si, tělo v oblasti boků a břicha by mělo být nahé. Vyhledejte horní část kyčelní kosti, postavte se a krejčovský metr na měření si obtočte kolem těla. Pas měříme poté, co vydechneme.
  • Kdy měřit pas? Ideální doba na měření pasu je ráno, ještě před snídaní či jakýmkoli nápojem. Takto zajistíte, že nebudete nafouklí v závislosti toho, co jste za celý den zkonzumovali. A má to ještě jednu výhodu: ráno je obvod pasu obvykle nejmenší z celého dne. Ženy ve věku 19 až 40 let s pravidelným menstruačním cyklem by se měly měřit v první polovině cyklu.

Jak se správně zvážit

Důležité je také vědět, jak se vážit. Osoba, která se váží, by měla zachovat podobný postup, jako při měření.

  • Jak se vážit? Svlékněte se do spodního prádla a na váhu si stoupněte naboso. Stůjte rovně a o nic se neopírejte.
  • Jak často se vážit? Interval mezi jednotlivými váženími by neměl být delší než jeden týden. Lidé, kteří zhubnou, obvykle zase dvě třetiny naberou zpět. Týdenní vážení jim v tom ale zabraňuje. Lidé, kteří se pravidelně váží, nemusí nabrat shozené kilogramy zpátky!
  • Kdy se vážit? Ideální čas na vážení je vždy ráno, ještě před jídlem a pitím.

Zdroj info:

https://www.practo.com/healthfeed/should-you-trust-your-weighing-scale-28127/post

https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-weighing-yourself

Foto: Pixabay