Bolavé boule na rukou vás neohrozí, jde jen o ganglion

Gangliony jsou obecně běžné útvary, která se objevují v blízkosti kloubů a vazů. Obsah výdutě je tvořen rosolem ze synoviální tekutiny. Skvělou zprávou je, že gangliony nejsou škodlivé. V každém případě mohou být bolestivé a omezovat člověka v pohybu, což je důvod, proč je v některých případech důležité vyhledat lékaře. U několika pacientů gangliony náhle zmizí.

Co si představit pod pojmem ganglion?

Termín ganglion odkazuje na zduření v podkoží, které se obvykle nachází v okolí vazů nebo kloubů. Pravidelně se jedná o oblasti, kde dochází k vyššímu tření. Ke ganglionům dochází, když z kloubu unikne synoviální tekutina. Kloubní tekutina se v tu chvíli shromažďuje ve váčku, zhoustne a vytvoří rosolovitou hmotu. Tvar a velikost ganglionu se může v průběhu času měnit – a není neobvyklé, že pseudocysta zcela zmizí. Některé jsou malé jako hrášek, zatímco jiné jsou obrovské jako slepičí vejce.

Gangliony nejsou škodlivé a obvykle nejsou spojeny se závažnými komplikacemi. Nicméně způsobují potíže s pohybem. Několik pacientů navíc trápí bolesti, které se objevují při stlačení výrůstku nebo při určitém pohybu. Zvýšená bolestivost přichází, když se ganglion objeví nebo při větší fyzické námaze. Mimořádně nepříjemné je, když se ganglion vyvine na chodidle a jedinec na něj musí šlápnout.

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu také estetiku – v případě, že ganglion více vyroste, stane se kosmetickou vadou. Kromě toho se gangliony často vyvíjejí na zápěstí, kde jsou bez námahy nepřehlédnutelné. Pro několik pacientů to může být psychická zátěž.

Kde může ganglion vyrůst?

Gangliony se vyskytují v místech, kde došlo k poškození kloubního pouzdra nebo vazů. Nejčastěji pacienty trápí ganglion na:

  • ruce
  • zápěstí
  • prstu
  • noze
  • palci u nohy
  • chodidle
  • dolní končetině
  • koleni

U koho hrozí vznik ganglionu?

Přesná příčina vzniku ganglionů není zcela objasněna, známe však alespoň některé proměnné, které zvýší pravděpodobnost vzniku události. Vyšší míra výskytu ganglionů je sledována u pacientů, kteří:

  • prodělali úraz (úraz, poranění nebo operaci kloubů nebo vazů)
  • mají přetrvávající záněty kloubů
  • trpí degenerativní nemocí kloubů

Gangliony jsou běžným výrůstkem, který se může vyskytnout v každém věku. Pravidelně se s nimi setkávají sportovci, a to zejména gymnasté. Přetěžování kloubů a vazů je převážným faktorem, který spolehlivě podporuje vznik ganglionů.

Existuje léčba?

Protože ganglion není život ohrožující, a nepředstavuje pro pacienta hrozbu. Dokud neškodí a neomezuje člověka v běžném životě, nikdo je neléčí. Po pravdě řečeno, může tu a tam zcela náhle zmizet. Stává se to tehdy, když je kloub v klidu. Je nutné útvar sledovat a kontaktovat lékaře, pokud změní svůj tvar, velikost nebo barva kůže.

Prvním krokem v léčbě je zpravidla aplikace léčby zmírňující bolest. Ke snížení bolesti lze nosit dlahu, která omezuje pohyblivost. Mezi další léčebné postupy patří magnetoterapie, laser, ultrazvuk nebo rázová vlna.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682407/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470168/

Náhledové foto: flickr, Glenn Malone, https://www.flickr.com/photos/gemalone/2426952560