Menopauza: nadýmání, narušený spánek či únava –příznaky zralé ženy

Generace

Menopauza má celou řadu nepříjemných doprovodných příznaků. Kromě typických návalů horka či přibírání na váze jsou tu ještě další příznaky, o kterých se tolik nemluví. Dají se zmírnit, pokud je konzultujete s lékařem. Ten může předepsat různé doplňky stravy či léky, které ženám usnadní život. Pomoci mohou také bylinky. Menopauza se považuje za ukončenou, pokud žena nemá menstruace po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců – nastává mezi 45. a 55. rokem. Příznaky mohou vymizet nebo se zmírní.

Menopauza může způsobit únavu

Právě únava patří mezi nejobvyklejší potíže, které spojujeme s menopauzou. Důvodem je to, že hormonální výkyvy mohou způsobit nespavost. Špatný spánek pak způsobuje denní únavu. Pocit únavy zhoršují další příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka. Pokud chcete únavu co nejvíce minimalizovat, zaměřte se na dobrý spánek. Před spaním dělejte vždy to samé, místnost, ve které spíte, si předem vyvětrejte, vyhýbejte se obrazovkám alespoň hodinu před spaním a choďte spát ve stejnou dobu.

  • Lepší kvalitu spánku může zajistit ashwagandha.

Menopauza 2

Foto: Pixabay

O nadýmání se téměř nemluví

Bohužel i nadýmání patří mezi časté příznaky. Opět jsou na vině hormonální výkyvy, které mohou způsobit problémy s trávicími procesy. A právě díky tomu mohou vznikat potíže, jako je plynatost, ale také zácpa. Abyste tomuto předešli, zaměřte se na zdravou stravu. Přijímat byste měli doporučené množství vlákniny, která napomáhá správnému trávení. Vlákninu můžete najít v celozrnných výrobcích, luštěninách a ovoci a zelenině (zejména v jejich slupkách – neloupat!). I cvičení pomáhá zmírnit nadýmání.

  • Trávicí systém podpoří mátový čaj.

Jemnější a křehčí vlasy a nehty má na svědomí menopauza

Opět kvůli hormonálním výkyvům může dojít k tomu, že najednou jsou vaše vlasy sušší a jemnější a mohou mít tendence vypadávat. Také kůže ztrácí elasticitu a hydrataci, což může vést ke vzniku vrásek. Nehty jsou křehké a náchylné k lámání. Pomoci může správná strava, obsahující esenciální vitamíny a minerály, zejména biotin, vitamín E a omega-3 mastné kyseliny, ale také pravidelné cvičení, které podporuje krevní oběh.

  • Pupalkový olej zlepšuje hydrataci pokožky.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news/common-menopause-faqs-answered

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8569454/

Foto: Pixabay