Trápí vás bolesti v pánvi? Léčí se cviky i neurostimulátorem

Bolest v podbřišku

Stovky lidí bojují s mučivými bolestmi v dolní části podbřišku, které se v podstatě nedají vysvětlit. Lékaři však mohou nabídnout pomoc už nyní. Fyzioterapie většinou zabírá při menších pánevních bolestech, ale v některých případech je stav tak vážný, že je nutná operace. Do těla je pak vložen neurostimulátor a až 90 procentům pacientů se při správné léčbě uleví.

Představte si, že vás to bolí tolik, že nemůžete chodit nebo sedět, pálí vás to, jakmile se vymočíte, a sex nepřichází vůbec v úvahu. Bohužel ani léky nemusejí vždy zabrat, a tak vás lékaři pošlou k psychologovi, protože to může být psychosomatické. Zčásti to dává smysl, protože v případě stresu se objevují problémy se zažíváním a bolestí břicha. Dysfunkce pánevního dna a útlak pudendálního nervu se léčí fyzioterapií, nebo ve složitějších případech operací.

Útlaky nervů a mučivé bolesti

Bolesti pacienty trápí dlouhé roky a mnohdy z nevysvětlitelných důvodů. Doktoři si často myslí, že si pacient vymýšlí a pošle jej třeba na psychiatrii. Místo toho by měli řešit chronické pánevní neuralgické bolesti – tzv. pudendální neuralgie. Nerv prochází zevním pánevním orgánem – třetinou pochvy a oblastí konečníku.

Pacienty pak trápí pálení, svědění, sexuální dysfunkce nebo inkontinence, bolesti při sezení a chůzi a ohýbáním nohy v kyčli. Nerv může dráždit více různých problémů!

Dá se problém bezpečně diagnostikovat?

Když máte to štěstí a dostanete se ke správnému lékaři, projde s vámi všechny příznaky a provede speciální ultrazvukové vyšetření. Také se pokusí nahmatat postižený nerv a bolestivost dané oblasti. Do místa bolesti se může aplikovat i anestetikum a sleduje se, zda bolest ustoupí! Pokud ano, začne se s léčbou.

Bolest v podbřišku - fyzioterapie
Foto: Pixabay

K léčbě je zapotřebí odborného fyzioterapeuta, který má naučené určité cviky, které pomáhají až 70 % pacientů. Dále je dobré zajít k algeziologovi, který začne léčit bolesti a udělá další potřebná vyšetření. Někdy se stane, že nic z toho nezabírá. V takovém případě je nutné přistoupit k operaci, kdy se buď uvolní bloklý nerv nebo se vloží do těla neurostimulátor. Ten vydrží v těle 5-8 let, díky bateriím…

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7001750/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31310417/

Náhledové foto: Pixabay