Složení výrobků lze kontrolovat. Zjistěte, čemu se vyhnout

Barvení vlasů

Složení různých výrobků může leckdy vypadat jako popis nějakého chemického pokusu. Není vždy snadné rozumět, co je a co není dobré. Pokud chcete žít zdravěji a zbavit se některých onemocnění, je dobré si před koupí přečíst etiketu výrobku. Jestliže narazíte na přísadu, které nerozumíte, zkuste si ji před koupí vyhledat. Zajímejte se o její bezpečnost. Zde jsou ty, které ve svých výrobcích rozhodně vidět nechcete.

Benzylalkohol

Benzylalkohol byl kdysi používán i v péči o kojence, nicméně se zjistilo, že u nich způsobuje otravu. Takže se dnes už nepoužívá. Může způsobit mnohé problémy, zejména takové, že na pokožku působí jako alergen. Někteří jedinci mohou zaznamenat kopřivku, zarudnutí či puchýřky. Při vystavení UV záření může způsobit pigmentové skvrny. V přípravcích může být podle předpisů EU obsažen maximálně v 1 % výrobku.

Deodorant

Foto: Pixabay

BHA a BHT – Butylhydroxyanisole a butylhydroxytoluen

Obsaženy jsou zejména v kosmetických produktech (ale i v potravinách). Jejich úkolem je pomoci zachovat barvu finálních produktů, brání jejich žluknutí a oxidaci. Prodlužuje tedy jejich životnost. Bohužel jsou tyto látky škodlivé – mohou způsobit rakovinu či dokonce snížení plodnosti. Kromě toho jsou příčinou podráždění pokožky u citlivějších jedinců.

Cocamide DEA a MEA, triethanolamine (TEA)

Způsobí, že vaše krémy jsou nadýchané, napěněné a mají velmi příjemnou strukturu. Tyto látky mohou působit jako silný alergen. Hovoří se také o jejich rakovinných účincích, které zatím nebyli úplně jasně prokázány. Samy o sobě nemusí být škodlivé, avšak ve spojení s jinými látkami (například s dusičnany) mohou způsobit rakovinu.

Tetrasodium EDTA

Jedná se o syntetickou látku, která na sebe váže ionty kovů. Je špatně rozpustná – rozpustnost se zvyšuje díky solím. Může ale způsobovat mutace DNA. Karcinogenní účinky nebyly prokázány.

Ftaláty (DBP/DMP/DEP)

Nachází se zejména v produktech, které byly vyrobeny mimo EU. Najít je můžete zejména ve rtěnkách, lacích na nehty a sprejích na vlasy. Na etiketách jsou často označeny jako parfém/fragrance. Prokazatelně snižují plodnost.

MIT,MCI a BIT (Methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone a benzisothiazolinone)

Jedná se o látky, které jsou silně alergenní. Mohou proto způsobit potíže s pokožkou. Narušují imunitu. Nejčastěji jsou obsaženy v přípravcích, které se používají ve stavebnictví, jako jsou barvy, silikony apod.

Parabeny

Jedná se o poměrně běžně používané látky. Nachází se i v luxusní kosmetice. V současné době se hovoří o tom, že mohou způsobovat rakovinu prsu. Toto ještě ale není podloženou žádnou studií. Co se však ví, je to, že parabeny negativně ovlivňují zejména mužskou plodnost – snižují produkci spermií.

Zdroje info:

https://www.netoxickadomacnost.cz/Jakym-latkam-se-vyhybat-ve-slozeni-b84105.htm

https://journals.lww.com/dermatitis/Abstract/2016/07000/Essential_Oils,_Part_IV___Contact_Allergy.3.aspx?fbclid=IwAR2Y8-oeUPYmadsyPbed6Yc-uQQ2EDLu6YcMc4f1dAEyH48CoEeIJd6Us-k

Foto: Pixabay