Boj s alergií: jakou léčbu použít

Alergie

Bohužel alergiků každoročně přibývá. Existuje spousta druhů alergií a alergenem může být v podstatě cokoliv. Alergie se mohou lišit také tím, jak jsou závažné. Někdy způsobují jen kýchání a nepohodlí, jindy může jít dokonce o život. Pokud alergie nemá příliš závažný průběh, můžete se spolehnout na přírodní metody její léčby. Je ale dobré se poradit s alergologem.

Co je alergie?

Jedná se o odpověď imunitního systému na různé podněty. Těmto podnětům říkáme alergeny a odpověď na ně je v rámci alergie velmi přecitlivělá. Alergenem může být pyl, prach, určité potraviny, zvířecí srst a další. Poté, co je alergik vystaven tomuto podnětu, dojde k uvolňování histaminu, který způsobuje zánět. Krevní cévy se rozšiřují a vznikají otoky, svědění a zarudnutí. S postupem času na místo, kde se alergen objevil) proudí čím dál více imunitních buněk. Dalšími projevy alergie jsou dýchací či dokonce žaludeční potíže.

Alergie

Foto: Pixabay

Léčba volně prodejnými léky

Pokud alergie není příliš častá a objevuje se na krátkou dobu (maximálně dvakrát do roka po dobu několika dní), mohou pomoci volně dostupné léky. Tyto léky jsou už natolik vyspělé, že po nich nejsou sedativní účinky (nechce se po nich spát). Říká se jim antihistaminika a působí tak, že blokují uvolňování histaminu. Díky tomu ustoupí příznaky.

Desenzibilizace

Pokud je alergie častější nebo má horší průběh, je vhodné konzultovat léčbu s alergologem. Ten může poskytnout i léky, které nejsou běžně dostupné (na předpis), nebo desenzibilizaci. Léčba se projevuje bez symptomů a jejím cílem je ovlivnit buňky imunitní paměti. To znamená, že tyto buňky se naučí, že alergenu se nemusí bát a nemusí proti němu bojovat. Jedná se ale o velice zdlouhavý proces.

Přirozené metody

Mírné alergie je možné léčit také přirozenými léčbami. Například černý olej ze semen obsahující thymochinon má hned dvojí účinek: zaprvé snižuje produkci histaminu a za druhé působí proti zánětu. Užívá se dvakrát denně – po každé užijte 1 čajovou lžičku (děti poloviční množství). Dále je možné použít infuzi z heřmánku – pijeme 2 až 3 krát denně. Použít lze také heřmánkový esenciální olej v difuzéru nebo koupeli (či přímým vdechováním).

Homeopatická léčba

Účinně funguje také homeopatie. Ta využívá vlastní sílu těla, které je pak schopné proti nemoci bojovat. Výhodou je absence vedlejších účinků. Znamená to, že si vaše tělo bude na alergen postupně navykat. Pokud jste například alergičtí na pyl, aplikujete léčbu asi 2 týdny před pylovou sezónou. Díky tomu je možné zmírnit příznaky alergické rýmy.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/walka-z-alergia-kiedy-naturalne-metody-a-kiedy-odczulanie-aa-G8VS-SytS-VRhi.html

Foto: Pixabay