Výhody dárcovství vajíček

Darování vajíček

V současné době se stále více žen rozhoduje pro darování vajíček a reaguje tak na poptávku klinik asistované reprodukce. Právě na ně se obracejí neplodné páry, kterým se nedaří počít přirozenou cestou, ale touží po vlastní rodině. V Evropě je takových párů téměř čtvrtina a jejich počet stále stoupá. Podle lékařů z IVF kliniky Gynem se proto také zvyšuje poptávka po dárkyních vajíček a dárcích spermatu. Právě díky nim se ze zkumavky v České republice ročně narodí až 5000 dětí. Jak se stát dárkyní vajíček a jaké má účast v programu dárcovství výhody?

Kdo je ideální dárkyně

Kliniky asistované reprodukce hledají ženy ve věkovém rozmezí 18 až 33 let. Některé kliniky přijímají darovaná vajíčka (oocyty) i od dárkyní do 35 let. Ženy se musejí těšit dobrému fyzickému i psychickému stavu a mít minimálně středoškolské vzdělání. Mezi preferované dárkyně patří ženy, které nemají nadváhu, tedy BMI (index tělesné hmotnosti) 30 a více, ale není to vždy podmínkou. Zájemkyně o darování musí podstoupit vstupní vyšetření, kde s ní lékař projde rodinnou a osobní anamnézu. Následuje gynekologické a genetické vyšetření, kde se potvrdí plodnost a vyloučí genetická zátěž. Po odběru krve se provádí kompletní krevní obraz, který vyloučí případné onemocnění a choroby. To je kromě finanční kompenzace a dobrého pocitu z pomoci druhým velký benefit dárcovství. Žena získá komplexní přehled o svém zdravotním stavu.

Jak se darují vajíčka

Ve chvíli, kdy žena zdárně projde všemi vstupními testy, je zařazena do programu dárcovství. Celý proces začíná hormonální stimulací. Žena si zhruba po dobu 10 dní sama injekčně aplikuje hormony. Není to bolestivé, protože se pro tyto účely používají velmi tenké jehly a hormony se vstřikují pouze do podkoží. Díky hormonální stimulaci se urychlí zrání vajíček a zlepší se také jejich kvalita. Žena je po celou dobu lékaři z kliniky asistované reprodukce pravidelně kontrolována. Samotný odběr pak probíhá v celkové anestezii a trvá pouhých pár desítek minut. Po zákroku je žena asi hodinu monitorována na klinice a následně může odejít domů.

Náhledové foto: Gynem

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.