Budíte se v noci několikrát ze spaní kvůli potřebě jít na malou? Možná trpíte nykturií

Časté noční buzení, jehož příčinou je odskočit si na WC se vymočit, není určitě fyziologický stav. Odborně se nazývá nykturie a v Evropě jí trpí více než polovina lidí na 65 let. Co je příčinou a jak se léčí?

Když je moči příliš

Nykturie může vzniknout z nadprodukce moči (polyurie), kterou není schopen močový měchýř pojmout. Sekundárně k tomu dochází i tehdy, když člověk trpí třeba diabetes mellitus. Nykturie při noční polyurii vzniká při srdečním selhávání, chronické žilní nedostatečnosti nebo obstrukční spánkové apnoe. Ke vzniku nykturie ale přispívá také hyperaktivní močový měchýř. Za polyurií ale může stát i nadbytek příjmu tekutin před spaním. V každém případě se jedná o stav nepříjemný pro pacienta, protože má za následek chronickou únavu od nevyspání, zároveň se zvyšuje riziko pádů nebo srdečního selhání.

Foto: Pixabay

Jak se léčí nykturie

Nykturii léčí urolog ve chvílích, kdy je situace pro pacienta obtěžující. Pravda ale je, že než by lidé k němu objednali, raději se se svým problémem trápí sami doma. Urolog musí zjistit příčinu nykturie a podle výsledků nasadí léčbu. Obvykle je léčba režimová, kdy se pacientovi doporučí nepít příliš tekutin před spaním. Pacient by si měl vést tzv. mikční deník a do něho si zapisovat čas, objem i typ každé přijaté tekutiny a také čas a množství moči, a to v rozmezí od 1 do 3 dnů. Úlevu přináší i desmopresin, který zahušťuje moč a snižuje tak její množství.

Zdroj info: wikiskripta.eu

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.