Síla meruněk: ovoce, které zpomaluje stárnutí a působí proti rakovině

Meruňky

Meruňky jsou peckovice s neuvěřitelně chutnou dužinou. Jejich barva je způsobena žlutým pigmentem, který je velice dobře známý. Jedná se o beta-karoten, velmi silný antioxidant. Právě z beta-karotenu produkují naše játra vitamín A, který je důležitý pro mnohé důležité funkce v našem těle – zejména pro zdraví očí. Dále obsahují draslík, který reguluje hladiny krevního tlaku a funkci ledvin. Železo zase pomáhá předcházet anémii. Díky vláknině napomáhají meruňky správnému trávení. Toto ovoce obsahuje také vápník, fosfor, vitamíny B a C.

Antioxidační účinky

Beta-karoten je velmi silným antioxidantem, a abyste získali potřebnou denní dávku tohoto pigmentu, stačí sníst tři meruňky denně. Antioxidanty odstraňují potenciálně škodlivé toxiny z našeho těla, čímž snižují riziko vzniku nejrůznějších chorob – včetně těch nejvážnějších, jako je rakovina. Antioxidanty jsou ale důležité pro zdravý a mladistvý vzhled pokožky, protože zpomalují stárnutí.

Meruňky

Foto: Pixabay

Acidobazická rovnováha

Lidé trpící překyselením organismu nebo lidé, kteří denně konzumují maso (způsobuje okyselení organismu), by se měli zaměřit na acidobazickou rovnováhu. To znamená jíst potraviny, které jsou zásadité. Mezi ně patří například meruňky, zejména ty sušené. Avšak pozor: sušené meruňky mají silnější zásadité účinky a obsahují více beta-karotenu, současně jsou ale kaloričtější. Na 100 g čerstvého ovoce připadá 47 kcal, na 100 g sušených meruněk až 284 kcal.

Meruňková jádra raději nejezte

Ačkoli jsou meruňková jadérka nacházející se uvnitř pecky velice podobné mandlím – vzhledem i chutí – konzumovat bychom je neměli. Obsahují totiž látku zvanou amygdalin, která se po požití přeměňuje na kyanid. To je látka pro člověka nebezpečná, způsobující otravu. Projevuje se bolestmi hlavy, kloubů, nevolností, horečkou, žízní, letargií, nespavostí a klesajícím krevním tlaku. Bezpečné množství můžete překročit již po konzumaci tří malých syrových jadérek.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/morele-reguluja-cisnienie-opozniaja-starzenie-i-lagodza-nadkwasote-aa-UvcS-444f-jcEg.html

Foto: Pixabay