Psychohygiena: Jak často uklízíte ve své duši?

štěstí

O své tělesné zdraví se staráme každý den. Myjeme si pravidelně ruce, čistíme zuby, sportujeme a snažíme se zdravě jíst. Často však zanedbáváme zdraví své duše. Tak schválně, kdy jste naposledy udělali mentální inventuru? Možná na ni právě nastal čas.

Co to je?

Duševní neboli psychohygiena je jednoduše řečeno souborem postupů a návodů k tomu, jak trochu odlehčit svému křehkému vnitřnímu já. Denně totiž zažíváme spoustu stresu. Ten dává zabrat celému organismu, duši nevyjímaje. Nutí nás být stále ve střehu, rychle reagovat a ničit překážky. Nikdo z nás však není Superman. Potřebujeme občas vypnout, relaxovat a dát naší mentální síle prostor pro regeneraci. A právě proto je třeba duševní hygienu provádět. Čím déle ji budeme praktikovat, tím více budeme proti stresu odolní a budeme žít zase o kousek bezstarostněji.

relaxRelax: foto Pixabay

Jde se uklízet!

V čem psychohygiena spočívá? Spojuje zásady péče o tělesné zdraví a aktivní či pasivní odpočinek. Zahrnuje také pojem mindfullness, což by se dalo přeložit jako všímavost. Čeho byste si měli všímat? Svých reakcí! Proč jste v práci často ve stresu? Máte kolem sebe fajn lidi nebo nepřející posměváčky? Nepotlačujete své pocity? Odpočíváte nebo jste stále v zápřahu? Přesně takovými otázkami začnete svou zaprášenou duši pomalu čistit. Musíte však odpovídat upřímně.

Při takovém vnitřním úklidu občas narazíte na něco, s čím si nebudete moct poradit sami. V tom případě se nestyďte jít za terapeutem a požádat jej o sezení. Hodně lidí stále vnímá psychoterapii jako něco „pro blázny“, opak je však pravdou. Vždyť když vás bolí zuby, také jdete k zubaři a nevrtáte se v nich sami doma.

meditaceMeditace: foto Pixabay

Jak se o duševní zdraví starat?

Mentální zdraví je stejně křehké, jako zdraví fyzické. Udržet si jej však není žádná věda. Naučte se odpočívat. Rozvíjejte se v oblastech, které vás baví a naplňují. A přijměte se takoví, jací jste. To je ten správný základ pro duševní rovnováhu.

Zdroj: https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/psychohygiena-ci-dusevni-hygiena-jak-na-ni/

Štěstí: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.