Virus HIV: jaké jsou příznaky této nemoci a kdy se nechat testovat

HIV

Alarmující je, že spousta lidí si nevšimne, že byla nakažena virem HIV i několik let poté, co mu byl vystaveni. Přitom ale existuje několik časných známek, díky kterým můžete zjistit, že jste byli nakaženi. Jediný způsob, jak to vědět určitě, je podstoupit test na HIV.

Jak se HIV virus přenáší?

Jakékoli tělesné tekutiny jsou vhodné pro život tohoto viru. Krev, sperma, vaginální sekret, mateřské mléko – to vše tvoří příznivé podmínky pro virus. Z tohoto není těžké uhodnout, jak se virus přenáší. Může jít o anální i vaginální sex, sdílení jehel (časté u drogově závislých), z matky na dítě během porodu (tomuto je možné se v určitých případech vyhnout). Neporušenou kůži nemůže HIV proniknout. Nakažení hrozí vystavení slizničními tkáněmi nebo krevním řečištěm. Avšak ve slinách, moči, slzách nebo výkalech nemůže virus přežít v infekčním množství (pokud je vystaven vzduchu a okolním podmínkám).

HIV

Foto: Pixabay

Takto virus chytit můžete…

V některých případech kontaktu s nakaženým je možné se infikovat, i když je to málo pravděpodobné. Je to u takových činností, jako je orální sex, poranění od jehly, krevní transfúze, sex mezi ženami, tetování a piercing, líbaní, zubní procedury, kousání.

První příznaky

Bohužel, někteří lidé nemají v rané fázi infekce žádné příznaky. To nahrává šíření viru dál. Někdy se ale příznaky vyskytnou, je možné je ale zaměnit za běžná onemocnění, jako je horečka, zimnice, bolest hlavy, únava, bolest svalů a bolest v krku, oteklé lymfatické uzliny, svědivá vyrážka, průjem, ztráta chuti k jídlu, noční pocení, vředy v ústech, na genitáliích nebo konečníku. Tyto příznaky se mohou objevit asi 5 dnů po expozici a trvají asi 14 dní (někdy však celé měsíce).

Kdy se nechat testovat?

Pokud jste zaznamenali výše zmíněné příznaky a několik dnů předtím jste měli nechráněný sex s neověřeným partnerem (u kterého je pravděpodobné střídání partnerů) nebo jste byli vystaveni jiným situacím, které k přenosu viru mohly přispět.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/how-to-know-if-you-have-hiv-5097231

Foto: Pixabay