Zvětšené lymfatické uzliny jsou známkou onemocnění

Lékař

Lymfatické uzliny jsou běžnou součástí lidského těla. Mají spoustu důležitých funkcí. Nachází se po celém těle – pod koleny, kolem krku, třísel, uší či v dutině břišní. Dělíme je na podkožní (periferní) a hluboké (uvnitř orgánů). Zatímco zvětšené podkožní uzliny je snadné odhalit pohmatem, u těch hlubokých je zapotřebí využít metod, jako je například ultrazvuk či tomografie.

Lymfatické uzliny chrání před nemocemi

Funkce lymfatických uzlin je velmi důležitá. Produkují lymfu a lymfocyty, které podporují imunitní systémimunitní systém. Chrání naše tělo před bakteriemi a viry. Pokud je vše v pořádku, ani nevíme, že nějaké lymfatické uzliny máme. Někdy se ale mohou zvětšit (říká se tomu lymfadenopatie), a to v důsledku probíhající infekce v těle. Může jít o infekci způsobenou viry, bakteriemi nebo třeba plísněmi. Bohužel ke zvětšení lymfatických uzlin může v některých případech také rakovina či reakce na očkování.

Léčba dětí

Foto: Freepik

Zvětšené uzliny

Za zvětšené uzliny považujeme takové, jejichž průměr je u dospělé osoby větší než 1 cm, u dětí pak více než 2 cm. V takovém případě dochází ke stagnaci lymfy. Počet lymfocytů se zvětšuje a díky tomu také lymfatické uzliny. Kromě zvýšeného průměru lymfatických uzlin jsou dalšími příznaky zarudnutí kůže či bolest v místě uzlin. Pacient si často stěžuje na únavu a pocit slabosti. U některých se může vyskytnout též horečka, pocení či bolest v krku.

Léčba zvětšených uzlin

Pokud se lymfatické uzliny zvětšily v důsledku probíhající infekce v těle, pak se vyléčí tak, že se vyléčí daná nemoc. Jakmile se nemoc vyléčí, uzliny se vrátí do původní velikosti. Někteří lidé používaní na zvětšené lymfatické uzliny různé zábaly, jako je například ten z přesličky. Pokud ke zmenšení uzlin nedochází dlouhodobě, je načase navštívit lékaře. Ten může provést krevní test nebo ultrazvuk. V případě rakoviny je prováděna odborná léčba.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/powiekszone-wezly-chlonne-przyczyny/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4397158/

Foto: Freepik