Zdravý vývar: Má tendenci rychle zkysnout, jak tomu předejít

Vývar

Vývar je jednou z nenahraditelných pokrmů české kuchyně. Je výživný, dodává tělu kolagen a při konzumaci nás kouzelně zahřeje. Tu a tam se ale i přes neuvěřitelnou snahu může stát, že se polévka strašně rychle zkazí. Jak se tomu dá zabránit?

Proč dochází k tak rychlému kažení?

Některé přísady mohou urychlit zrání vývaru a způsobit, že se během několika hodin stane nepoživatelným. Mezi tyto přísady patří zejména cibule a pórek. To bylo známou přísadou našich babiček, které se zpravidla snažily zeleninu z vývaru rychle po uvaření odstranit. A to nejen proto, že by zelenina mohla způsobit, že se vývar stane zkyslým, ale také proto, že může nepříznivě ovlivnit chuť vývaru po jeho uvaření.

U masa může být situace jiná. Mohlo by se to zdát překvapivé, ale vyjmutí masa z vývaru po uvaření naopak jeho chuť neovlivní. Ve skutečnosti se maso po vyjmutí z vývaru často stává gumovým a obtížně zpracovatelným. Na druhou stranu po uvaření a nechání masa v polévce, zůstane maso vláčné a lépe poživatelné.

Díky čemu můžete prodloužit životnost vývaru?

Existuje několik technik, jak udržet vývar stále jako nový. V zimních měsících budete moci nechat vývar vychladnout na balkonu nebo jiném chladném místě. V létě, když teploty stoupají, budete moci vývar rychle zchladit v dřezu naplněném studenou vodou. Vývar by měl být ihned po vychlazení uložen do chladničky, kde vydrží poživatelný až několik dní. Další možností je vývar zmrazit, což je báječný způsob, jak ho skladovat až tři měsíce!!!

Vývar 2
Foto: Pixabay

Snažte se ho ohřívat pouze v množství, které sníte

Je nutné mít na paměti, že v případě, že ohříváte vývar, měli byste ho ohřát tolik, kolik budete schopni sníst. Ohřívání vývaru více než jednou může ovlivnit jeho chuť, a navíc zkrátit dobu, po kterou zůstane poživatelný! Ať už vývar chcete vaříte z jakéhokoliv důvodu, vždy je tou nejlepší volbou.

Zdroje info: ireceptar.cz, svetkreativity.cz

Náhledové foto: Pixabay