Zahušťování omáček: omáčku můžete připravit i zdravě!

Omáčka

Zahušťování omáček může být tak trochu věda pro méně zkušené hospodyňky. Ty, které vaří už delší dobu, pravděpodobně při zahušťování omáčky sáhnou po klasické bílé pšeničné mouce. Nejedná se ale o jedinou variantu! Dostupné jsou mnohem zdravější způsoby zahušťování. Mohou obsahovat menší počet kalorií, více živin nebo mohou být bezlepkové. Také mohou být skvělým způsobem, jak spotřebovat zbytky z kuchyně (zahušťování chlebem).

Klasické zahušťování: jíška

Klasická jíška se skládá ze dvou složek: tuk (máslo, sádlo) a mouka (může být i bezlepková), které se míchají ve stejném poměru. Tato kombinace nabízí spolehlivý způsob zahuštění a navíc velmi chutný. Teplou jíšku přidáváme ke studeným pokrmům, studenou jíšku pak do těch teplých. Kdybychom toto pravidlo nerespektovali, nemuseli bychom se dočkat zhoustnutí. Navíc bychom byli svědky vzniku nechtěných hrudek v omáčce.

Bramborový a kukuřičný škrob

Oba dva druhy škrobu patří mezi bezlepkové potraviny. Zahuštění s jejich pomocí provádíme tak, že škrob rozmícháme v trošce vody a teprve poté vlijeme do omáčky. Jakmile vlijete škrob do omáčky, odstavte ji a už nevařte, mohlo by totiž dojít k opačnému efektu: zřídnutí. Škrob se používá k zahušťování zejména asijských pokrmů.

Svíčková

Foto: Pixabay

Rozmixovaná zelenina

Skvělý nízkokalorický způsob, jakým můžete zahustit nejrůznější omáčky. Ideální je, pokud je daná zelenina již součástí základu omáčky. U svíčkové to bude například směs mrkve, petržele a celeru, u guláše zase cibule apod.

Perník

Na sladké omáčky, jako je například rajská, švestková, šípková nebo šodó, se jako zahušťovadlo hodí perník. Stačí jej nastrouhat a rozvařit.

Kuzu (kudzu)

Jedná se o škrob, který vzniká z drceného sušeného kořene vinné révy. Je velmi zdravý (posiluje nervový systém, snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob, zvyšuje imunitu atd.) a přidává se podobným způsobem, jako škrob kukuřičný či bramborový. Smíchejte jej s troškou vody a poté vmíchejte do omáčky. Kuzu nemá žádnou chuť, může tedy zahustit jakýkoli pokrm.

Luštěniny

Luštěniny obsahují velké množství škrobu, proto jsou skvělé na zahušťování. Při vaření luštěninového pokrmu stačí část luštěnin odebrat, rozmixovat a poté vrátit do pokrmu. Výsledkem bude hustější pokrm. Použít můžete také hrašku, což je pomletý žlutý hrách a další luštěniny, osolený a okořeněný. Používá se zejména k přípravě polévek, zajímavý ale může být i do některých omáček. Dodá lehce hrachovou příchuť. Hrašku je třeba povařit alespoň 20 minut.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-zahustit-omacku-zdrave-30001230.html

https://www.prostreno.cz/krok-za-krokem/clanky/29775/Zahustit-omacku-lze-i-zdrave-bez-bile-mouky

Foto: Pixabay