Nízkosacharidová dieta: Základní pravidla a rady, jak u hubnutí vydržet

Chcete se dostat do formy a pustit se do hubnutí, které má smysl? Pomoci může nízkosacharidová dieta. Když si režim správně nastavíte, nebývá žádný problém u diety opravdu vydržet. Podívejte se na základní pravidla této velmi oblíbené diety a rady, díky kterým hubnutí tentokrát zvládnete.

Doporučené a omezené potraviny

V rámci nízkosacharidové diety jde již podle názvu především o omezení příjmu sacharidů. Z jídelníčku proto ideálně kompletně vyřaďte jednoduché rafinované cukry, a to především v podobě sladkostí, limonád a podobně. Výrazné omezení se dotkne i běžných zdrojů sacharidů, jako jsou pečivo, těstoviny, rýže a další sacharidové přílohy. Vzdávat se jich však úplně nemusíte, ale jde jen o úpravu množství.

Doporučené jsou naopak potraviny bohaté na bílkoviny, kam tradičně patří maso, vejce, mléčné výrobky a podobně. Nezapomínejte ani na příjem zdravých tuků v podobě ořechů a semínek.

Dejte si pozor na příliš velký kalorický deficit

Při hubnutí je potřeba mít příjem energie o trochu menší, než je výdej, protože v takovém případě organismus sahá do svých zásob a zpracovává právě tuky. Jenže jakmile bude rozdíl až příliš velký a tělo začne výrazněji strádat, dochází ke zpomalování metabolismu a tím i víceméně zastavení hubnutí. K tomu se mohou přidat i takové nepříjemné pocity, jako jsou neustálá únava, vypadávání vlasů, podrážděnost a podobně. Z toho by se kalorický deficit měl pohybovat maximálně na 500 kcal za den.

Foto: Unsplash

Buďte trpěliví a vytrvalí

Při hubnutí na sebe nebuďte zase až tak přísní a zbytečně si nedávejte striktní zásady. Snažte se na to jít cestou menších změn, které se však nasčítají a při dlouhodobém dodržování znamenají opravdovou, a především zdravou změnu. Sledujte svůj pokrok především podle oblečení a úbytku centimetrů, protože váha může kolísat. Pokud chcete hubnutí o něco urychlit a zároveň příjemně zformovat postavu, přidejte i pořádnou porci cvičení nebo pravidelného pohybu. Počítají se i obyčejné procházky a takové drobnosti, jako když každý den půjdete po schodech místo jízdy výtahem.

Zdroj: https://www.dietdoctor.com/low-carb a https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-diet-meal-plan-and-menu

Náhledové foto: Unsplash