Jím, abych žil. Závislost na jídle jako životní styl

Jídlo

Závislost na alkoholu nebo drogách je všeobecně známě věc, o které všichni víme. Už méně se ale hovoří o závislosti na jídle. Jedná se o problém, který se podceňuje. Lidé, kteří jsou obézní, nemusí být nutně závislí na jídle. Závislost na jídle se projevuje jako touha něco sníst, abychom se cítili dobře psychicky. Bez jídla stojí život za nic, pacient pociťuje vnitřní prázdnotu. A když jíte, abyste se cítili lépe, obvykle to může znamenat, že bude vážit více a více. Obezita je samozřejmě hrozbou.

Závislost na jídle: moderní porucha

Dříve lidé neměli tolik možností, aby mohli nakupovat to, na co mají chuť a ve velkém množství. Současný moderní životní styl toto ale umožňuje. Svůj život žijeme rychle a uspokojení chceme co nejdříve. Lidé, kteří trpí závislostí na jídle, se uvnitř cítí prázdní. Jakýkoli úspěch, kterého mohou dosáhnout, je pro ně nevýznamný. Život je pro ně zátěží, je únavný a depresivní. Pacienti se neumí radovat z mála, jsou neklidní a nesoustředění.

Jídlo

Foto: Pixabay

Jídlo je důležité

Ano, jíst musíme, abychom do svého těla doplnili celou řadu důležitých živin. Zneužívání jídla ale není normální. Nepotřebujeme sníst hory potravin, abychom se nasytili. Máte-li pocit, že se pro vás jídlo stává důležitější, než by mělo být, zkuste to napravit. Vždyť obžerství je jedním ze sedmi smrtelných hříchů! Jak jíst správně a zdravě?

Plánujte předem

Minimálně den dopředu byste měli vědět, co budete následující den jíst. Není výjimkou, že lidé plánují svůj jídelníček klidně s týdenním předstihem, aby si mohli nakoupit vše najednou. Každá návštěva obchodu s potravinami totiž může být pokušením. Lidé, kteří chtějí zhubnout, musí vědět, co budou jíst následující dny. Stejným způsobem by měli postupovat lidé závislí na jídle. Důležité je nejenom plánovat, ale plán dodržovat!

Pozor na extrémy

Do svého jídelníčku byste měli zahrnout správné potraviny. Tedy zdravé. Pokud ale vážíte 120 kg nemůžete jíst to, co jí člověk o hmotnosti 60 kg. Žádné extrémní diety nikdy nefungovali. Nevyhýbejte se sacharidům, pomalu snižujte množství potravin a pozorujte své tělo, jak se mění. V hubnutí žádné zkratky neexistují, ledaže byste si poškodili vnitřní orgány. Pro udržení váhy je dobré, když se budete vážit jednou za týden. Pravidelné vážení vám totiž pomůže zůstat na správné cestě.

Pijte dostatek vody

Lidský mozek nedokáže rozlišit signál hladu a žízně. Někdy máte prostě žízeň, ale váš mozek to vyhodnotí jako hlad. A tak si namísto sklenice vody, která neobsahuje žádné kalorie, dopřejete svačinku, která už znamená kalorický příjem. Navíc pokud má tělo dostatek vody, nemá důvod ji zadržovat – a to způsobuje další hubnutí.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/when-food-fills-up-life-s-emptiness-obesity-due-to-food-addiction-26545/post

https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder/mental-health-food-addiction

Foto: Pixabay